Big Bang Theory
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sheldon wiki pro 6. sezónu

4 posters

Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty Sheldon wiki pro 6. sezónu

Příspěvek  Kolikokoli Sat 29 Sep 2012, 09:34

MÉNĚ ZNÁMÉ A VĚDECKÉ TERMÍNY (ODKAZY) VYSKYTUJÍCÍ SE V 6. SÉRII

Pište, jaké zajímavé odkazy na produkty, firmy, skupiny atd. zazněly v seriálu v 6. sérii a vyžadují vysvětlivky. Budu to přidávat do prvního příspěvku a seřazovat podle abecedy a také podle epizod (sjeďte níže).
Napište vždy NÁZEV PRODUKTU (nebo prostě "toho, co je potřeba vysvětlit"), EPIZODU, HLÁŠKU, ve které to zaznělo a VYSVĚTLENÍ (co nejkratší, nebo jen odkaz na wiki, už to dyžtak sama upravím - nebo jiný moderátor).


Pokud tady něco nemůžete najít, pokuste se ono slovo prvně vyhledat pomocí CTRL+F Wink

Sheldon wiki pro 6. sezónu Beznzvuyp

Seřazení podle abecedy

Sheldon wiki pro 6. sezónu Beznzvuyp

AFM - S06E16 ("Použil jsem AFM mikroskop z laborky materiálových věd a vyryl naše iniciály v srdci v měřítku 1:1000 do zrnka písku.") - Zkratka pro Atomic force microscopy (Mikroskopie atomárních sil), což je snímací metoda schopná 3D zobrazení s velmi vysokým rozlišením (srovnatelné s elektronovým mikroskopem). Kromě zobrazování povrchu je možné ho pomocí mikroskopu i mírně upravovat, protože ke snímání je používáno rameno s velmi malým hrotem.
Albert Einstein - S06E05 ("Albert Einstein") - moc moc chytrý vědec, který vymyslel teorii relativity a vzoreček E2=(mc2)2+(pc)2.
Almond Joy - S06E07 ("Někdy u třetí Almond Joy.") - Tyčinka podobná naší Koko, která ale kromě kokosů obsahuje i buráky.
Amazon - S06E11 ("Jo, no... jsou z Amazonu.") - Jeden z největších a nejstarších internetových obchodů. Dá se na něm koupit vpodstatě cokoliv, ale zaměřuje se především na knihy, CD a DVD.
Analyzátor času průchodu - S06E05 ("...hmotnostní spektrometr s analyzátorem času průchodu") - Také analyzátor času/doby letu nebo analyzátor času přeletu. Využívá elektrické pole k urychlení iontů se stejným potenciálem. Pokud mají částice stejný náboj, bude kinetická energie částice totožná, a jejich rychlost bude záviset pouze na jejich hmotnosti. Lehčí ionty dosáhnou detektoru první.
androgynní - S06E12 ("Musí se zcela zaměřovat na mé potřeby a ne být rozptylována tvými androgynními znaky.") - Mající fyzické charakteristiky obou pohlaví
Antacid - S06E05 ("V lékárně jsem byl v sedmém nebi z jejich antacidů.") - lék při zažívacích potížích (překyselení, žaludeční vředy...)
antropický princip - S06E01 ("Leonarde, co si myslíš o antropickém principu?") - Vesmír má přesně takové parametry, aby vyhovoval člověku. Existuje-li více Vesmírů současně, žijeme právě v tom, kde se mohl vyvinout život našeho typu. Existuje více variant od více fyzikálních po více filosofické.
Asymptotická volnost partonů - S06E04 ("Jsou to asymptoticky volné partony v kvark-gluonovém plazmatu.") - vazebná síla mezi částicemi roste se vzdáleností. Částice, na kterou nepůsobí jaderná síla, se v hadronech (protony, neutrony...) rozptylují v centrech na volné bodové objekty s nábojem a bez náboje (partony).
Avatar - S06E05 ("jen nízká postava z Avatara.") - film o exoměsíci Pandora, na kterém žijí modří mimozemšťané. foto

B
Benadryl - S06E04 ("Vzala jsem si Benadryl.") - Lék na alergie, rýmu atd. Časté jsou vedlejší účinky (bolení hlavy atd.)
Bert a Ernie - S06E15 ("Jako Bert a Ernie.") - Dvojice maňásků z dětského pořadu Sezame, otevři se. Penny se kdysi přiznala, že měla v první třídě spadeno na Ernieho.
Blue Man Group - S06E23 ("Neopijeme se a nebudeme mít grupáč se členy Blue Man Group, že ne?") - Skupina tří lidí nosících "plešaté paruky" a modrý makeup na celé hlavě, pořádají představení a koncerty na různých místech světa. Během vystoupení často používají netradiční nástroje (PVC trubky, barely, apod.).
Bohoušek (Grover) - S06E03 ("Donesla mu mapeta Bohouška, aby mohl ukazovat, kde ho bolí.") - Modrá a chlupatá postavička z dětského pořadu "Sezame, otevři se", trochu podobná již kdysi zmíněnému Keksíkovi. Obrázek
Boseho-Einsteinův kondenzát - S06E09 ("Změnil jsem pohled na Boseho-Einsteinův kondenzát...") - Stav hmoty látky (nejčastěji plynu) tvořené bosony při teplotách velmi blízko absolutní nule (-273,15°C)
Brian Boitano - S06E21 ("Určitě ne Brian Boitano.") - Americký krasobruslař
Buzz Aldrin - S06E05 ("Raj mi poslal nějaké video Buzze Aldrina.") - Druhý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce.

C
CAD/CAM - S06E14 ("Prototypy k mým návrhům v CAD/CAM, speciální nástroje.") - Zkratka pro design a výrobu pomocí počítače
California Adventure - S06E18 ("A půjdeme jen do Disneylandu nebo i do California Adventure?") - California Adventure je spolu s Disneylandem součást anaheimského Disney Resortu věnovaná historii, kultuře a pamětihodnostem státu Kalifornie.
Casper - S06E04 ("Casper, alkoholický duch?") - Casper the Friendly Ghost (Casper, přátelský duch) je hlavní postava v seriálu Casper a přátelé. V roce 1995 byl natočen celovečerní film s Billem Pullman a Christinou Ricci.
Citronáda - S06E15 ("Tak se dělá citronáda.") - Narážka na rčení "Když ti život dá citróny, udělej citronádu", případně "Když ti život dá citróny, nedělej limonádu. Donuť život, aby si je vzal zpátky. Naštvi se "Co mám sakra s nimi dělat?" Chtěj mluvit s jeho manažerem. Ať život proklíná den, kdy pomyslel, že dá Caveu Johnsonovi citróny. "Víš ty vůbec, kdo jsem? Já jsem muž, který ti vypálí dům - pomocí citrónů!" Nechám svoje inženýry vyrobit zápalné citróny, které ti zapálí dům!"
Cluedo - S06E08 ("Plukovník Koothrapali v kuchyni olivovou pomazánkou.") - Narážka na stolní hru Cluedo, kdy hráči musí přijít na tomu, kdo, v jakém pokoji a čím byl zabit pan X.
Cornellova univerzita - S06E22 ("Mám doktorát z Cornellovy univerzity.") - Univerzita ve státě New York. Studoval tam např. i Richard Feynman.

Č
Člen posádky v červené uniformě - S06E24 ("Bez chybičky, bezejmenný člene posádky v červeném.") - Narážka na fakt, že být člen posádky s nižší hodností a v červené uniformě na palubě Enterprise kapitána Kirka se velmi často rovnalo rozsudku smrti, obzvláště během výsadků.

D
Děti říkají ty nejhloupější věci - S06E16 ("") - Narážka na americký pořad "Kids Say the Darndest Things", kde moderátor Bill Cosby pokládal malým dětem různé otázky a ony na ně odpovídaly s klasickou dětskou nevinností.
Dóm hromu - S06E14 ("Vítej v Dómu hromu, Kripke.") - Narážka na film Šílený Max a Dóm hromu. Dóm hromu je gladiátorská aréna s jediným pravidlem: Dva muži vejdou, jeden muž vyjde.
Dr. Phil - S06E24 ("Dovnitř pustím jen doktora Phila.") - Klinický psycholog, který ve své reality show radí lidem v nejrůznějších oblastech od hubnutí až po rodinné poradenství.
Drákulóny se sýrem - S06E05 ("Bude se hodit k mým Drákulónům se sýrem.") - odkaz na tradiční jídlo makaróny se sýrem.
dron - S06E23 ("Zkráceně - má zakázáno létat a nejspíš za námi letí dron.") - Bezpilotní letoun ovládaný na dálku určený především pro průzkumné a útočné mise, které by byly nebezpečné nebo i nesplnitelné pro větší letoun s posádkou.

E
Edelweiss - S06E04 ("Takže budu sedět sám u Edelweiss?") - Píseň z muzikálu Za zvuků hudby. Video z filmu zde.

F
Fables (Mýty) - S06E13 ("Na vašem místě bych si vybral první číslo Fables.") - Fables vypráví příběh pohádkových postav jako Sněhurky nebo Zlého vlka, které byly vyhnány z jejich země a usadily se v New Yorku. Ty které by nezapadly do lidské společnosti (příšery a zvířata) pak našly domov na farmě na severu státu.
Fantastická čtyřka - S06E04 ("Fantastická čtyřka znovu sjednocena!") - marvelovský komiks (i film) o čtyřech superhrdinech (Susan Storm - Invisible Woman, Reed Richards - Mr. Fantastic, Johny Storm - Human Torch a Ben Grimm - Thing), kteří bojují proti různým nepřátelům (Skrull, Dr. Doom, Silver Surfer,...).
fázer - S06E13 ("Fázery na Borga!") - Částicová zbraň ze Star Treku.
Fedora - S06E05 ("můžu si půjčit tvůj bič a fedoru?") - tento klobouk.
ferkakta - S06E01 ("K té ferkakta věci se ani nepřiblížím.") - podělaný v jidiš
FermiLab - S06E16 ("Uvědomujete si, že jsem se vzdala příležitosti pracovat ve Fermilabu, abych mohla dělat s vámi?") - Americká laboratoř zabývající se fyzikou vysokoenergetických částic. Součástí laboratoře je i druhý největší urychlovač částic na světě (po CERNu).
Foie Gras - S06E11 ("Veterinář říkal, že když jí budu dál dávat foie gras,...") - Játra hus a kachen, které jsou překrmovány přímo do žaludku zavedenou sondou, která je zásobuje speciální krmnou směsí, zatímco jim je zcela zabráněn pohyb.
Forever 21 - S06E11 ("Bernadette má na sobě lodičky s leopardím vzorem a červené šaty z Forever 21.") - Řetězec obchodů s dámským oblečením a doplňky.
Francouzština - S06E05 ("Mám určité je ne sais quoi, když dojde na soireés") - je ne sais quoi - doslova "Já nevím co", dalo by se to přeložit jako nadání nebo "nos na něco" atd., soireés je večírek.
FYI - S06E02 ("FYI - držení tajemství. To nesnáším.") - For your information = pro tvou informaci
fytoestrogeny - S06E15 ("Sója obsahuje fytoestrogeny.") - Látka vyskytující se v rostlinách podobná estrogenu, což je ženský pohlavní hormon.
Fyzikální fiesta - S06E04 ("Účastníci odpovídají španělsky na otázky z fyziky.") - ¿Dónde está el boson de Higgs? = španělsky "Kde najdeme Higgsův boson?", En el acelerador de particulares. = "V urychlovači částic", Bueno, mi amigo. = "Správně, můj příteli."

G
George Washington Carver - S06E17 ("Minulý týden jsem natočil díl o Měsíci černé historie, ale spolubydlící mi řekl, že moje přesné ztvárnění George Washingtona Carvera může být bráno jako "dost rasistické".") - Americký vynálezce a botanik. Jeho zájem byl především v pěstování buráků, sladkých brambor a sóji a vývoji produktů z těchto plodin. Také v jižní části USA zavedl střídavé hospodářství, poté co tamní bavlníkové plantáže vyčerpaly půdu. V roce 1941 byl časopisem Time nazván "Černý Leonardo".
glamour - S06E13 ("Teď sexy glamour fotky.") - Glamour je styl fotografie, kdy je kladen důraz na krásu ženského těla. Nejedná se ale o erotickou fotografii, protože choulostivé partie jsou zakryty oblečením nebo jinou částí těla.

H
Hadrová Ančka a Ondík - S06E05 ("a co Hadrová Ančka a Ondík?") - postavy z knihy Johnnyho Gruella Hadrová Ančka.
Hewlett, William - S06E05 ("Hewlett a Packard") - vynálezce a počítačový inženýr. Spolu s Davidem Packardem založil firmu Hewlett-Packard.
Higgsův boson - S06E03 ("Víš, co je Higgsův boson?") - Teoretická částice, která by vysvětlovala hmotnost ostatních elementárních částic a tedy proč má hmota váhu.
Hmotnostní spektrometr - S06E05 ("...hmotnostní spektrometr s analyzátorem času průchodu") - Používá se pro určení hmotnosti částic, či stanovení elementárního složení vzorku nebo molekuly, a pro objasnění chemické struktury molekul atd.
Hodiny poháněné bramborou - S06E22 ("Hodiny poháněné bramborou.") - Návod na vytvoření "bramborové energie" Zde
Homeostáza - S06E02 ("Jsem velký příznivec homeostázy.") - Homeostáza znamená schopnost systému regulovat své vnitřní prostředí a udržovat stále stejné hodnoty. Třeba teploty nebo pH.
Hometown Buffet - S06E07 ("Taky jsme tam měli HomeTown bufet.") - Jeden z řetězců restaurací firmy Buffets, Inc.
Horror v Manile - S06E03 ("Thrilla připojená k amagdyle.") - Narážka na slavný boxerský zápas mezi Muhammadem Alim a Joem Frazierem. Často je označován jako jeden z nejlepších zápasů 20. století.
Howie Mandel - S06E04 ("To necháváme na vašich rockových hvězdách, sportovcích a Howiech Mandelech") - Kanadský komik, herec a moderátor.
Human Torch - S06E18 ("Jako kdybys chtěl, aby ti Human Torch ohřál burrito.") - Vlastním jménem Johnny Storm je člen Fantastické čtyřky (Fantastic Four), schopný silou vůle ovládat oheň, díky čemuž může obklopit své tělo plameny, vrhat ohnivé koule a létat.
Hypotéza - S06E05 ("Vezme hypotézy a navrhne pravidla,...") - předpoklad

I
Inspektor Šikula - S06E10 ("U-ú, u-ú, inspektor Šikula") - Americký animovaný seriál o inspektorovi, který je navzdory svému jménu neohrabaný a přihlouplý dvojník Clouseaua, s velkou výbavou do těla implantovaných zařízení, které stejně neumí pořádně ovládat. I přesto všechno se mu vždy podaří přidělený případ vyřešit (ovšem vždy s obrovskou pomocí jeho neteře a její psa).
Iontová past - S06E05 ("To je integrovaná iontová past...") - Jejím smyslem je uvěznění iontů v prostoru tak, aby co nejméně vzájemně působily s okolím, a tím prodloužily dobu soudržnost systému.
izotopicky čisté krystaly - S06E08 ("Strávil jsem většinu odpoledne pěstováním izotopicky čistých krystalů pro detekci neutrina.") - Izotopicky čisté krystaly jsou tvořeny pouze jediným izotopem určitého prvku

J
Jay Leno - S06E04 ("Jay Leno ztratil ponožku, je to k popukání.") - Americký moderátor talk show The Tonight Show with Jay Leno.
Jedijský trik na ovládání mysli - S06E06 ("Zkouším jedijský trik na ovládání mysli Stephena Hawkinga.") - Jednou ze schopností, kterou Jediové získávají ze Síly je možnost přinutit jiné, aby splnili příkazy, které jim řeknou.
John A. Wheeler - S06E12 ("To je jeho rozšíření k Wheelerově kvantové pěně.") - Přední americký astrofyzik a částicový fyzik. Stál u vývoje atomové a vodíkové bomby, přišel s termíny černá a červí díra a mezi jeho doktorandy patřili i Richard Feynman a Kip Thorne.
Johnny Rocket's - S06E05 ("Jedli jsme u Johnnyho Rocketa") - řetězec fastfoodů.
jumbotron - S06E16 ("A nevadí mi překvapení, ale ať to není JumboTron.") - Televize s velmi velkou úhlopříčkou používané na koncertech nebo sportovních stadionech. Přestože je Jumbotron registrovanou obchodní značkou Sony, stal se obecným výrazem pro podobná zařízení.

K
Kde je Waldo? - S06E04 ("Najděte Walda!") - Velmi populární obrázková kniha. Na každém obrázku je dav lidí a mezi nimi se nachází Waldo. Má na sobě červeno-bílé pruhované tričko, klobouk a brýle. Úkolem je najít ho. Můžete si ho zkusit najít třeba zde.
Kinect Star Wars - S06E06 ("") - Hra kterou hrají na začátku Howard s Rajem, kromě taneční soutěže nabízí i duely se světelnými meči nebo závody kluzáků
Kip Thorne - S06E12 ("Jedu na přednášku Kipa Thorna o subatomárním časoprostoru.") - Jeden z předních gravitačních a astrofyziků, jeho předmětem zájmu jsou především černé a červí díry a relativita. Je také blízkým přítelem Stephena Hawkinga a Carla Sagana.
Kloboučník - S06E07 ("Dostaň na drát Kloboučníka. Pořádám čajový dýchánek.") - Postava z knihy Alenka v říši divů. Alenka Kloboučníka potká zrovna když Kloboučník pořádá čajový dýchánek.
Kung-fu grip - S06E14 ("Would it come with kung-fu grip?") - Mechanismus použitý u některých starších figurek G. I. Joea. Ruce jsou vyrobeny z měkké gumy, aby mohly lépe uchopit příslušenství (zbraně, nástroje, apod.). Název je čistě kosmetický, nijak nesouvisí s bojovým uměním.Kvark-gluonové plazma - S06E04 ("Je to kvark-gluonové plazma.") - Tzv. quagma. Skupenství hmoty, které může vzniknout jen při extrémně vysokých teplotách a tlacích (např. Velký třesk). Kvarky jsou menší částice, ze kterých se skládají např. neutrony a protony (obecně jsou částice složené z kvarků nazývané hadrony). Gluon je "lepidlo mezi kvarky" (elementární částice zprostředkující silnou interakci mezi kvarky. Důsledkem působení gluonů je možnost vzniku atomového jádra, neboť umožňuje vytvoření vazby mezi protonem a neutronem v atomovém jádře.)

L
Lambda-CDM kosmologický model - S06E04 ("Je to obraz Lambda-CDM kosmologického modelu!") - ΛCDM model je jeden z nejvíce uznávaných teorií vzniku, fungování a zániku vesmíru v současnosti. Název se skládá z Λ (lambda), což je konstanta a studená temná hmota (Cold Dark Matter). Opírá se o existenci a strukturu vesmírného mikrovlnného záření na pozadí, nadbytek prvků vodíku, helia, deuteria a lithia, zvyšování rychlosti rozpínání vesmíru a dalších důkazech získaných z pozorování. Obraz, o kterém mluví Sheldon je tento.
LeVar Burton - S06E07 ("") - Herec, který hrál postavu Geordiho LaForge v seriálu Star Trek Nová generace.
Librační bod (Lagrangeův bod) - S06E03 ("Hledám trojanské asteroidy v libračním bodě země v poloze L5.") - Bod, v soustavě dvou těles, které obíhají kolem společného těžiště, kde se gravitační a odstředivé síly obou těles vyrovnávají a předmět nacházející se v takovém bodě si od obou těles udržuje stále stejnou vzdálenost. Libračních center je 5 (L1-L5) Schéma

M
Mad magazine - S06E14 ("Protože nemám zájem o publikaci v časopise MAD.") - Americký satirický časopis, který si dělá legraci z americké kultury, celebrit, politiky a vlastně čehokoli.
Maglev - S06E05 ("...tomuhle se říká maglev.") - zkráceně "magnetická levitace" (tato technologie se využívá např. u moderních vlaků, které se "nadnáší" nad kolejemi).
Magneto - S06E05 ("...že jsem superpadouch Magneto.") - superpadouch ze světa Marvelu (bojuje proti X-Menům). foto
Malibu Koothrapaali - S06E14 ("Nemluvě o Malibu Koothrappalim a jeho božím domě snů.") - Narážka na Malibu Barbie (u nás prostě jenom Barbie)
Mars Rover - S06E08 ("Měl by. Je to náhradní kamera do Mars roveru.") - Obecný výraz pro robotické vozítko vyslané k průzkumu povrchu Marsu. V době vysílání epizody byly na Marsu aktivní dvě vozítka, Opportunity a Curiosity
matrjoška - S06E15 ("Doktor říkal, že byly jako matrjoška.") - Obrázek
Mazel Tov (Mazal Tov) - S06E10 ("") - Doslova "hodně štěstí" či "stalo se štěstí" v jidiš, výraz používaný jako gratulace při významných chvílích (narozeninách, svatbách a úspěších obecně).
Měsíc černé historie - S06E17 ("Minulý týden jsem natočil díl o Měsíci černé historie, ale spolubydlící mi řekl, že moje přesné ztvárnění George Washingtona Carvera může být bráno jako "dost rasistické".") - Slavnost připomínající osobnosti a události spojené s přesunem černošského obyvatelstva z Afriky. Měsíc černé historie se slaví v USA a Kanadě v únoru a ve Velké Británii v říjnu.
Mezinárodní vesmírná stanice - S06E01 ("Na Mezinárodní vesmírné stanici. Přes 400 kilometrů tímhle směrem.") - International Space Station (ISS) je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice.
mishegas - S06E01 ("Takže co má znamenat ta mishegas, že se stěhuješ pryč k té malé Polce?") - bláznivý v jidiš
MIT - S06E02 ("Wolowitz chodil na MIT.") - Massachusetts Institute of Technology (Massachusettský technologický institut) je významná americká výzkumná univerzita, která stojí za mnohými technologickými objevy. Mezi slavné absolventy patří kromě Howarda Wollowitze i například Buzz Aldrin.
Mjollnir - S06E13 ("Kladivo tak těžké, že ho nikdo jiný nezvedne?") - Legendární zbraň Boha hromu, která nikdy nemine a poté se opět vrátí do Thorovy ruky. V původní verzi mýtu o Asgardu je kladivo příliš těžké než aby ho zvedl kdokoli jiný než Thor, a i ten potřebuje kouzelný pás a rukavice, které znásobují jeho sílu. V Marvelovské verzi je kladivo očarované a může ho zvednout pouze ten, kdo je kouzlem považován za hodného. Kromě Thora ho dosud zvedli pouze Red Norvell, Beta Ray Bill a Steve Rogers (Kapitán Amerika).
Mr Mxyzptlk - S06E15 ("Jedna stará figurka pana Mxyzptlka.") - Šotkovi podobný superpadouch z komiksů o Supermanovi, který pochází z 5. dimenze a není tedy vázán našimi fyzikálními zákony. Jediný způsob, jak ho do jeho domovské dimenze vrátit, je donutit ho, aby vyslovil své jméno pozpátku.

N
neutrino - S06E08 ("Strávil jsem většinu odpoledne pěstováním izotopicky čistých krystalů pro detekci neutrina.") - Elementární částice, které vznikají při jaderných reakcích, téměř vůbec nereagují s okolním prostředím a proto je těžké je detekovat.
Noc žijících žemlí - S06E05 ("Noc žijících žemlí") - odkaz na film Noc žijících mrtvých, který později vyšel pod názvem Noc oživlých mrtvol.

O
Ořezávátko - S06E05 ("To je ořezávátko.") - hovorově strouhátko, je pomůcka sloužící ke strouhání či ořezávání tužek a pastelek. Ořezáváním se obnovuje ostrý hrot tužky nebo pastelky.

P
Packard, David - S06E05 ("Hewlett a Packard") - viz Hewlett, William.
PBS - S06E03 ("Pokud jsem se něco naučil z britských pořadů na PBS, tak je to to, že sluhové sedí u stolu se sobě rovnými.") - Americká nezisková veřejnoprávní televize (něco jako naše Česká Televize). Z její produkce je u nás asi nejznámější "Sezame, otevři se". Seriál, který Sheldon zmiňuje, se jmenuje Downtown Abbey (Panství Downtown).
Pictionary - S06E04 ("Dobře, hrajeme Pictionary, jaké budou týmy?") - Tato desková hra.
Pinkberry - S06E22 ("A potom jsme šli do Pinkberry.") - Americká síť cukráren prodávajících mražené jogurty.
placebo efekt - S06E10 ("Věříš na placebo efekt?") - Placebo je látka, která vypadá jako lék, ale nemá žádné léčebné účinky. Přesto pomáhá mnohým pacientům stejně dobře jako skutečný lék, pravděpodobně kvůli vlivu autosugesce.
Pomsta chutná nejlíp za studena - S06E09 ("Pomsta je nejlepší podávaná za naha.") - Narážka na klingonského přísloví "Pomsta chutná nejlíp za studena"
Promiň, že mě Alex balila - S06E12 ("") - Zpívané na melodii písničky "Mary měla beránka"
Pšenice - S06E05 ("...a on reagoval vysvětlením, jak se začala pěstovat pšenice.") - rostlina z čeledi lipnicovitých. Poprvé se pěstovala cca před 10 tisíci lety na území dnešní Sýrie.

R
R2-D2, C-3PO - S06E05 ("R2-D2 a C-3PO!") - roboti ze sci-fi Star Wars. foto
Rave párty - S06E05 ("Nejsi na rave párty.") - celonoční taneční zábava s rychlou elektronickou hudbou a světelnou show (hraje se tam techno atp.)
Ringo - S06E04 ("Myslím, že jsou tu kvůli mě, Ringo.") - Bubeník ze skupiny The Beatles (Ringo Starr).
Ryan Gosling - S06E12 ("A zase je to jako s Ryanem Goslingem.") - Kanadský herec, známý především díky své roli ve filmu Zápisník jedné lásky. Rajesh pravděpodobně narážel na to, jak v poslední době střídá své partnerky.

S
Sabat (šabat, šábes) - S06E07 ("Jde o to, že, však víš, jsem Žid a správně bych o sabatu neměl řídit auto nebo něco nosit.") - Židovský výraz pro sobotu, která je podle Tóry nejdůležitější svátek judaismu, kdy člověk nesmí pracovat a má se věnovat odpočinku.
Segway - S06E21 ("Je tam tlusťoch na Segway.") - Elektrické dvoukolé vozítko, které se ovládá pouze náklonem těla Obrázek
SETI - S06E03 ("Můj táta je astronom v SETI.") - Hledání mimozemské inteligence pomocí radioteleskopů, které snaží zachytit radiové vlny vyslané mimozemskou civilizací. V rámci projektu bylo také vysláno několik zpráv obsahujících informace o lidstvu a naší poloze ve vesmíru.
Sherman - S06E06 ("Nehledě na to, že tvá herecká kariéra jde z kopce jako kdysi Sherman.") - Generál Unie během Americké občanské války
Sheva Brachot - S06E04 ("Baruch atah, Adonai, Eloheinu...") - Modlitba pronášená při mnoha příležitostech (svatba, židovské velikonoce...). Pronáší se u jídla při lámání chleba. Celá modlitba zní: Baruch ata Adonaj Elohejnu melech ha-olam, ha-moci lechem min ha-arec („Požehnaný jsi Ty, Hospodine, Bože náš, Králi všehomíra, jenž dáváš chlebu vyrůst ze země.“)
Skok smrti - S06E10 ("Umíš Skok smrti?") - Hra s kostkami. Jeden z hráčů určí číslo mezi 30 a 50. Hráč po jeho levici hází jako první. Může házet jednou nebo dvěma kostkami. Hody všech hráčů se sčítají, hráč, který hodí nebo přehodí zvolené číslo prohrává.
Spojená Federace Planet - S06E07 ("Je to vlajka Spojené federace planet.") - Fiktivní mezihvězdná federativní republika ze Star Trek seriálů.
srdíčko od čaroděje - S06E07 ("Takže, máš problémy se srdíčkem, které jsi získal od čaroděje?") - Narážka na film Čaroděj ze země Oz, kde čaroděj daruje Plecháčovi srdce, nebo spíš mu pomůže uvědomit si, že ho měl celou dobu.
Stručná historie... - S06E06 ("Říkal jsem si, že napíšu knihu Stručná historie, jak jsem rozbrečel Stephena Hawkinga jako malou holku.") - Narážka na Hawkingovu knihu "Stručná historie času"
surf 'n' turf - S06E17 ("Podívej, můžeš přidat pár steaků a udělat surf 'n' turf.") - Jídlo, které kombinuje plody moře s masem, například humra a steak.

Š
špagety ve spreji - S06E22 ("Máš štěstí, že mi došly špagety ve spreji.") - Hračka na párty, karnevaly atd. Sprej stříká barevné lepivé serpentíny. Obrázek
Šunkový netvor z Černé laguny - S06E05 ("Šunkový netvor z Černé laguny.") - odkaz na film Netvor z Černé laguny.

T
tapenáda - S06E08 ("Byla to tapenáda a vy jste stáli za prd.") - Pomazánka z rozmixovaných černých a zelených oliv.
TARDIS - S06E05 ("ale taky mají TARDIS z Doctora Who.") - stroj času, který se maskuje jako policejní budka z 60. let, a ve které cestuje mimozemšťan z rasy Pánů času. foto
tattelah - S06E15 ("Rajeshi, tatellah, nachystala jsem ti koupel.") - Chlapeček nebo synáček v jidiš
Taylor Swift - S06E21 ("Koupil jsem si to, když jsem šel na koncert Taylor Swift.") - Americká popová zpěvačka, populární hlavně mezi náctiletými dívkami.
teorie všeho (jednotná teorie pole) - S06E14 ("Zasekl se na teorii všeho desítky let.") - Jedna z teorií, která se snaží sjednotit interakce mezi objekty, ať už jde o interakci mezi atomy nebo galaxiemi.
The Rockford Files - S06E15 ("Jo. Po večeři jsme se dívali na nové díly Rockford Files,...") - Seriál o soukromém detektivovi, který byl chybně uvězněn a teď žije v karavanu parkujícím na pláži v Malibu
Toulec - S06E06 ("Zahrál jsem slovo "toulec" za trojnásobek bodů za písmeno...") - Pouzdro na šípy
Trojanské asteroidy - S06E03 ("Hledám trojanské asteroidy v libračním bodě země v poloze L5.") - Skupina asteroidů, které obíhají kolem Slunce po stejné oběžné dráze jako Jupiter a planetu jakoby honí.
Tukan Sam - S06E14 ("Třeba Wesley Snipes a Tukan Sam dostali ty vaše.") - Maskot cerálií Froot Loops (ty podle kterých dostal Howard svojí přezdívku v originále). Obrázek
Twinkle, twinkle, little star - S06E04 ("Ahoj, mami, třpyť se, třpyť se, tvá hvězdička je doma!") - česky Třpyť se, třpyť se, hvězdičko. Oblíbená anglická ukolébavka. Na stejnou melodii se učí anglická abeceda. Česká a Anglická verze písničky a Abeceda

U
Unruhovo záření - S06E24 ("...najít ekvivalent Unruhova záření.") - Pokud do mraku elektronů zaměříme velmi intenzivní laserový puls, může dojít k tak velkému urychlení elektronů, že by bylo možné pozorovat Unruhovo záření. Jedná se o "zbytkové" částice, které se šíří do nekonečna a ještě dál. Pravděpodobně: zrychlující teploměr naměří víc, než teploměr který jenom stojí. To celé by mělo být analogické k Hawkingovu záření, které se vyskytuje v černých dírách. Toto záření není potvrzeno a ani zcela přijímáno.

V
Vasquez Rocks - S06E13 ("Víte, že nedaleko jsou Vasquezovy skály.") - Skalní formace v jižní Kalifornii, která je díky svému neobvyklému vzhledu velmi často používána jako prostředí k natáčení mnoha scifi a fantasy filmů a seriálů. Kromě Star Treku se Vasquez Rocks objevily ve Flintstonech, Strážcích vesmíru, nové Planetě opic nebo Angry Video Game Nerd: The Movie. Mimo to u nich tábořili Leonard, Howard a Raj v epizodě The Adhesive Duck Deficiency (S03E08).
Vekazilla - S06E05 ("Na sezamových vekazillách.") - odkaz na film Godzilla.

W
warp - S06E13 ("Prý jsou na cestě k Bakersfieldu a ženou se warpovou rychlostí.") - Jeden ze způsobů jak cestovat rychlostí vyšší než je rychlost světla a přesto neporušovat zákony relativity. Warp smrštuje prostor před lodí a znovu ho za ní roztahuje. Tento princip je nejznámější právě ze Star Treku, ale používá se třeba i ve hře Mass Effect. V současné době je možnost skutečného warp pohonu zkoumána vědci v NASA.
William Shatner - S06E07 ("Připomněl mi mladého Williama Shatnera.") - Herec, který hrál postavu kapitána Jamese T. Kirka v seriálu Star Trek a následujících sedmi filmech. Někdy mu je vytýkán podobný styl řeči, který Wil předváděl.
Wonder Twins s opičkou - S06E04 ("Wonder Twins s opičkou!") - dvojčata Zan a Jayna jsou hrdinové z DC Comics. Vlastní vesmírnou opičku jménem Gleek. Obrázek
Words with Friends - S06E06 ("Dnes jsem pozval profesora Stephena Howkinga, aby si se mnou zahrál v populární online hře Slova s přáteli.") - Internetová hra pro více hráčů, svými pravidly téměř totožná se Scrabblem

X
Xanax - S06E15 ("Prosím, ať je mezi nimi i Xanax.") - Lék na uklidnění

Z
Za zvuků hudby - S06E04 ("Raj mě bere na muzikál Za zvuků hudby.") - muzikál i filmový muzikál o mladé novicce Marii v salzburském klášteru. Maria je zcela jiná, než ostatní jeptišky - je aktivní a optimistická a nedokáže se vyrovnat se strohostí církevního řádu. Více si užívá krásy Alp než disciplíně v klášteře. Muzikál se hraje už od roku 1959 (zatím poslední turné probíhá nyní ve Španělsku).

Ž
Žvejkal (Chewbacca) - S06E01 ("Kávový likér v hrnku se Žvejkalem.") - Vysoký, chlupatý a uřvaný přítel Hana Sola, příslušník rasy Wookieeů ze světa Hvězdných válek.[/spoiler]

V SheldonWiki je v tuto chvíli více než 400 výrazů.

Díky MartymuCZ Wink


Naposledy upravil Kolikokoli dne Sat 18 May 2013, 23:39, celkově upraveno 21 krát
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty Re: Sheldon wiki pro 6. sezónu

Příspěvek  Kolikokoli Wed 09 Jan 2013, 00:08

Sheldon wiki pro 6. sezónu Beznzvuyp

Seřazení podle dílů

Sheldon wiki pro 6. sezónu Beznzvuyp
S06E01
antropický princip ("Leonarde, co si myslíš o antropickém principu?") - Vesmír má přesně takové parametry, aby vyhovoval člověku. Existuje-li více Vesmírů současně, žijeme právě v tom, kde se mohl vyvinout život našeho typu. Existuje více variant od více fyzikálních po více filosofické.
ferkakta (K té ferkakta věci se ani nepřiblížím.) - podělaný v jidiš
Mezinárodní vesmírná stanice ("Na Mezinárodní vesmírné stanici. Přes 400 kilometrů tímhle směrem.") - International Space Station (ISS) je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice.
mishegas (Takže co má znamenat ta mishegas, že se stěhuješ pryč k té malé Polce?) - bláznivý v jidiš
Žvejkal (Chewbacca) (Kávový likér v hrnku se Žvejkalem.) - Vysoký, chlupatý a uřvaný přítel Hana Sola, příslušník rasy Wookieeů ze světa Hvězdných válek.

S06E02
FYI - S06E02 ("FYI - držení tajemství. To nesnáším.") - For your information = pro tvou informaci
Homeostáza - S06E02 ("Jsem velký příznivec homeostázy.") - Homeostáza znamená schopnost systému regulovat své vnitřní prostředí a udržovat stále stejné hodnoty. Třeba teploty nebo pH.
MIT - S06E02 ("Wolowitz chodil na MIT.") - Massachusetts Institute of Technology (Massachusettský technologický institut) je významná americká výzkumná univerzita, která stojí za mnohými technologickými objevy. Mezi slavné absolventy patří kromě Howarda Wollowitze i například Buzz Aldrin.

S06E03
Bohoušek (Grover) - S06E03 ("Donesla mu mapeta Bohouška, aby mohl ukazovat, kde ho bolí.") - Modrá a chlupatá postavička z dětského pořadu "Sezame, otevři se", trochu podobná již kdysi zmíněnému Keksíkovi. Obrázek
Higgsův boson - S06E03 ("Víš, co je Higgsův boson?") - Teoretická částice, která by vysvětlovala hmotnost ostatních elementárních částic a tedy proč má hmota váhu.
Horror v Manile - S06E03 ("Thrilla připojená k amygdale.") - Narážka na slavný boxerský zápas mezi Muhammadem Alim a Joem Frazierem. Často je označován jako jeden z nejlepších zápasů 20. století.
Librační bod - S06E03 ("Hledám trojanské asteroidy v libračním bodě země v poloze L5.") - také librační centrum nebo Lagrangeův bod. Bod, v soustavě dvou těles, které obíhají kolem společného těžiště, kde se gravitační a odstředivé síly obou těles vyrovnávají a předmět nacházející se v takovém bodě si od obou těles udržuje stále stejnou vzdálenost. Libračních center je 5 (L1-L5) Schéma
PBS - S06E03 ("Pokud jsem se něco naučil z britských pořadů na PBS, tak je to to, že sluhové sedí u stolu se sobě rovnými.") - Americká nezisková veřejnoprávní televize (něco jako naše Česká Televize). Z její produkce je u nás asi nejznámější "Sezame, otevři se". Seriál, o kterém se Sheldon zmiňuje, se jmenuje Downtown Abbey.
SETI - S06E03 ("Můj táta je astronom v SETI.") - Hledání mimozemské inteligence pomocí radioteleskopů, které snaží zachytit radiové vlny vyslané mimozemskou civilizací. V rámci projektu bylo také vysláno několik zpráv obsahujících informace o lidstvu a naší poloze ve vesmíru.
Trojanské asteroidy - S06E03 ("Hledám trojanské asteroidy v libračním bodě země v poloze L5.") - Skupina asteroidů, které obíhají kolem Slunce po stejné oběžné dráze jako Jupiter a planetu jakoby honí.

S06E04
Asymptotická volnost partonů - S06E04 ("Jsou to asymptoticky volné partony v kvark-gluonovém plazmatu.") - vazebná síla mezi částicemi roste se vzdáleností. Částice, na kterou nepůsobí jaderná síla, se v hadronech (protony, neutrony...) rozptylují v centrech na volné bodové objekty s nábojem a bez náboje (partony).
Benadryl - S06E04 ("Vzala jsem si Benadryl.") - Lék na alergie, rýmu atd. Časté jsou vedlejší účinky (bolení hlavy atd.)
Casper - S06E04 ("Casper, alkoholický duch?") - Casper the Friendly Ghost (Casper, přátelský duch) je hlavní postava v seriálu Casper a přátelé. V roce 1995 byl natočen celovečerní film s Billem Pullman a Christinou Ricci.
Edelweiss - S06E04 ("Takže budu sedět sám u Edelweiss?") - Píseň z muzikálu Za zvuků hudby. Video z filmu
zde.
Fyzikální fiesta - S06E04 ("Účastníci odpovídají španělsky na otázky z fyziky.") - ¿Dónde está el boson de Higgs? = španělsky "Kde najdeme Higgsův boson?", En el acelerador de particulares. = "V urychlovači částic", Bueno, mi amigo. = "Správně, můj příteli."
Fantastická čtyřka - S06E04 ("Fantastická čtyřka znovu sjednocena!") - marvelovský komiks (i film) o čtyřech superhrdinech (Susan Storm - Invisible Woman, Reed Richards - Mr. Fantastic, Johny Storm - Human Torch a Ben Grimm - Thing), kteří bojují proti různým nepřátelům (Skrull, Dr. Doom, Silver Surfer,...).
Howie Mandel - S06E04 ("To necháváme na vašich rockových hvězdách, sportovcích a Howiech Mandelech") - Kanadský komik, herec a moderátor.
Jay Leno - S06E04 ("Jay Leno ztratil ponožku, je to k popukání.") - Americký moderátor talk show The Tonight Show with Jay Leno.
Kde je Waldo? - S06E04 ("Najděte Walda!") - Velmi populární obrázková kniha. Na každém obrázku je dav lidí a mezi nimi se nachází Waldo. Má na sobě červeno-bílé pruhované tričko, klobouk a brýle. Úkolem je najít ho. Můžete si ho zkusit najít třeba
zde.
Kvark-gluonové plazma - S06E04 ("Je to kvark-gluonové plazma.") - Tzv. quagma. Skupenství hmoty, které může vzniknout jen při extrémně vysokých teplotách a tlacích (např. Velký třesk). Kvarky jsou menší částice, ze kterých se skládají např. neutrony a protony (obecně jsou částice složené z kvarků nazývané hadrony). Gluon je "lepidlo mezi kvarky" (elementární částice zprostředkující silnou interakci mezi kvarky. Důsledkem působení gluonů je možnost vzniku atomového jádra, neboť umožňuje vytvoření vazby mezi protonem a neutronem v atomovém jádře.)
Lambda-CDM kosmologický model - S06E04 ("Je to obraz Lambda-CDM kosmologického modelu!") - ΛCDM model je jeden z nejvíce uznávaných teorií vzniku, fungování a zániku vesmíru v současnosti. Název se skládá z Λ (lambda), což je konstanta a studená temná hmota (Cold Dark Matter). Opírá se o existenci a strukturu vesmírného mikrovlnného záření na pozadí, nadbytek prvků vodíku, helia, deuteria a lithia, zvyšování rychlosti rozpínání vesmíru a dalších důkazech získaných z pozorování. Obraz, o kterém mluví Sheldon je tento.
Pictionary - S06E04 ("Dobře, hrajeme Pictionary, jaké budou týmy?") - Tato desková hra.
Ringo - S06E04 ("Myslím, že jsou tu kvůli mě, Ringo.") - Bubeník ze skupiny The Beatles (Ringo Starr).
Sheva Brachot - S06E04 ("Baruch atah, Adonai, Eloheinu...") - Modlitba pronášená při mnoha příležitostech (svatba, židovské velikonoce...). Pronáší se u jídla při lámání chleba. Celá modlitba zní: Baruch ata Adonaj Elohejnu melech ha-olam, ha-moci lechem min ha-arec („Požehnaný jsi Ty, Hospodine, Bože náš, Králi všehomíra, jenž dáváš chlebu vyrůst ze země.“)
Twinkle, twinkle, little star - S06E04 ("Ahoj, mami, třpyť se, třpyť se, tvá hvězdička je doma!") - česky Třpyť se, třpyť se, hvězdičko. Oblíbená anglická ukolébavka. Na stejnou melodii se učí anglická abeceda. Česká a Anglická verze písničky a Abeceda
Wonder Twins s opičkou - S06E04 ("Wonder Twins s opičkou!") - dvojčata Zan a Jayna jsou hrdinové z DC Comics. Vlastní vesmírnou opičku jménem Gleek. Obrázek
Za zvuků hudby - S06E04 ("Raj mě bere na muzikál Za zvuků hudby.") - muzikál i filmový muzikál o mladé novicce Marii v salzburském klášteru. Maria je zcela jiná, než ostatní jeptišky - je aktivní a optimistická a nedokáže se vyrovnat se strohostí církevního řádu. Více si užívá krásy Alp než disciplíně v klášteře. Muzikál se hraje už od roku 1959 (zatím poslední turné probíhá nyní ve Španělsku).

S06E05
Analyzátor času průchodu - S06E05 ("...hmotnostní spektrometr s analyzátorem času průchodu") - Také analyzátor času/doby letu nebo analyzátor času přeletu. Využívá elektrické pole k urychlení iontů se stejným potenciálem. Pokud mají částice stejný náboj, bude kinetická energie částice totožná, a jejich rychlost bude záviset pouze na jejich hmotnosti. Lehčí ionty dosáhnou detektoru první.
Antacid - S06E05 ("V lékárně jsem byl "v sedmém nebi" z jejich antacidů.") - lék při zažívacích potížích (překyselení, žaludeční vředy...)
Avatar - S06E05 ("jen nízká postava z Avatara.") - film o exoměsíci Pandora, na kterém žijí modří mimozemšťané.foto
Albert Einstein - S06E05 ("Albert Einstein") - moc moc chytrý vědec, který vymyslel teorii relativity a vzoreček E=mc^2.
Buzz Aldrin - S06E05 ("Raj mi poslal nějaké video Buzze Aldrina.") - Druhý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce.
Drákulóny se sýrem - S06E05 ("Bude se hodit k mým "Drákulónům se sýrem.") odkaz na tradiční jídlo makaróny se sýrem.
Francouzština - S06E05 ("Mám určité je ne sais quoi, když dojde na soireés") - je ne sais quoi - doslova "Já nevím co", dalo by se to přeložit jako nadání nebo "nos na něco" atd., soireé je večírek.
Fedora - S06E05 ("můžu si půjčit tvůj bič a fedoru?") - tento klobouk.
Hmotnostní spektrometr - S06E05 ("...hmotnostní spektrometr s analyzátorem času průchodu") - Používá se pro určení hmotnosti částic, či stanovení elementárního složení vzorku nebo molekuly, a pro objasnění chemické struktury molekul atd.
Hypotéza - S06E05 - ("Vezme hypotézy a navrhne pravidla,...") - předpoklad
Hadrová Ančka a Ondík - S06E05 ("a co Hadrová Ančka a Ondík?") - postavy z knihy Johnnyho Gruella Hadrová Ančka.
Hewlett, William - S06E05 ("Hewlett a Packard") - vynálezce a počítačový inženýr. Spolu s Davidem Packardem založil firmu Hewlett-Packard.
Iontová past - S06E05 ("To je integrovaná iontová past...") - Jejím smyslem je uvěznění iontů v prostoru tak, aby co nejméně vzájemně působily s okolím, a tím prodloužily dobu soudržnost systému.
Johnny Rocket's - S06E05 ("Jedli jsme u Johnnyho Rocketa) - řetězec fastfoodů.
Maglev - S06E05 ("...tomuhle se říká maglev.") - zkráceně "magnetická levitace" (tato technologie se využívá např. u moderních vlaků, které se "vznáší" nad kolejemi).
Magneto - S06E05 ("...že jsem superpadouch Magneto.") - superpadouch ze světa Marvelu (bojuje proti X-Menům). Dokáže ovládat myslí magnetismus a pomocí něj hýbat feromagnetickými předměty a dokonce i levitovat. foto
Noc žijících žemlí - S06E05 ("Noc žijících žemlí"?) - odkaz na film Noc žijících mrtvých, který později vyšel pod názvem Noc oživlých mrtvol.
Ořezávátko - S06E05 ("To je ořezávátko.") - hovorově strouhátko, je pomůcka sloužící ke strouhání či ořezávání tužek a pastelek. Ořezáváním se obnovuje ostrý hrot tužky nebo pastelky.
Pšenice - S06E05 ("...a on reagoval vysvětlením, jak se začala pěstovat pšenice.") - rostlina z čeledi lipnicovitých. Poprvé se pěstovala cca před 10 tisíci lety na území dnešní Sýrie.
Packard, David - S06E05 ("Hewlett a Packard") - viz Hewlett, William.
Rave párty - S06E05 - ("Nejsi na rave párty.") - celonoční taneční zábava s rychlou elektronickou hudbou a světelnou show (hraje se tam techno atp.)
R2-D2, C-3PO - S06E05 - ("R2-D2 a C-3PO!") - roboti ze sci-fi Star Wars. foto
Šunkový netvor z Černé laguny - S06E05 ("Šunkový netvor z Černé laguny.") - odkaz na film Netvor z Černé laguny.
TARDIS - S06E05 ("ale taky mají Tardis z Doctora Who.") - stroj času, který se maskuje jako policejní budka z 60. let, a ve které cestuje mimozemšťan z rasy Pánů času.foto
Vekazilla - S06E05 ("Na sezamových vekazillách.") - odkaz na film Godzilla.

S06E06
Jedijský trik na ovládání mysli - S06E06 ("Zkouším jedijský trik na ovládání mysli Stephena Hawkinga.") - Jednou ze schopností, kterou Jediové získávají ze Síly je možnost přinutit jiné, aby splnili příkazy, které jim řeknou.
Kinect Star Wars - S06E06 ("") - Hra kterou hrají na začátku Howard s Rajem, kromě taneční soutěže nabízí i duely se světelnými meči nebo závody kluzáků
Sherman - S06E06 ("Nehledě na to, že tvá herecká kariéra jde z kopce jako kdysi Sherman.") - Generál Unie během Americké občanské války
Stručná historie... - S06E06 ("Říkal jsem si, že napíšu knihu Stručná historie, jak jsem rozbrečel Stephena Hawkinga jako malou holku.") - Narážka na Hawkingovu knihu "Stručná historie času"
Toulec - S06E06 ("Zahrál jsem slovo "toulec" za trojnásobek bodů za písmeno...") - Pouzdro na šípy
Words with Friends - S06E06 ("Dnes jsem pozval profesora Stephena Howkinga, aby si se mnou zahrál v populární online hře Slova s přáteli.") - Internetová hra pro více hráčů, svými pravidly téměř totožná se Scrabblem

S06E07
Almond Joy - S06E07 ("Někdy u třetí Almond Joy.") - Tyčinka podobná naší Koko, která ale kromě kokosů obsahuje i buráky.
Hometown Buffet - S06E07 ("Taky jsme tam měli HomeTown bufet.") - Jeden z řetězců restaurací firmy Buffets, Inc.
Kloboučník - S06E07 ("Dostaň na drát Kloboučníka. Pořádám čajový dýchánek.") - Postava z knihy Alenka v říši divů. Alenka Kloboučníka potká zrovna když Kloboučník pořádá čajový dýchánek.
LeVar Burton - S06E07 ("") - Herec, který hrál postavu Geordiho LaForge v seriálu Star Trek Nová generace.
Sabat (šabat, šábes) - S06E07 ("Jde o to, že, však víš, jsem Žid a správně bych o sabatu neměl řídit auto nebo něco nosit.") - Židovský výraz pro sobotu, která je podle Tóry nejdůležitější svátek judaismu, kdy člověk nesmí pracovat a má se věnovat odpočinku.
Spojená Federace Planet - S06E07 ("Je to vlajka Spojené federace planet.") - Fiktivní mezihvězdná federativní republika ze Star Trek seriálů.
srdíčko od čaroděje - S06E07 ("Takže, máš problémy se srdíčkem, které jsi získal od čaroděje?") - Narážka na film Čaroděj ze země Oz, kde čaroděj daruje Plecháčovi srdce, nebo spíš mu pomůže uvědomit si, že ho měl celou dobu.
William Shatner - S06E07 ("Připomněl mi mladého Williama Shatnera.") - Herec, který hrál postavu kapitána Jamese T. Kirka v seriálu Star Trek a následujících sedmi filmech. Někdy mu je vytýkán podobný styl řeči, který Wil předváděl.

S06E08
Cluedo - S06E08 ("Plukovník Koothrapali v kuchyni olivovou pomazánkou.") - Narážka na stolní hru Cluedo, kdy hráči musí přijít na tomu, kdo, v jakém pokoji a čím byl zabit pan X.
izotopicky čisté krystaly - S06E08 ("Strávil jsem většinu odpoledne pěstováním izotopicky čistých krystalů pro detekci neutrina.") - Izotopicky čisté krystaly jsou tvořeny pouze jediným izotopem určitého prvku
Mars Rover - S06E08 ("Měl by. Je to náhradní kamera do Mars roveru.") - Obecný výraz pro robotické vozítko vyslané k průzkumu povrchu Marsu. V době vysílání epizody byly na Marsu aktivní dvě vozítka, Opportunity a Curiosity
neutrino - S06E08 ("Strávil jsem většinu odpoledne pěstováním izotopicky čistých krystalů pro detekci neutrina.") - Elementární částice, které vznikají při jaderných reakcích, téměř vůbec nereagují s okolním prostředím a proto je těžké je detekovat.
tapenáda - S06E08 ("Byla to tapenáda a vy jste stáli za prd.") - Pomazánka z rozmixovaných černých a zelených oliv.

S06E09
Boseho-Einsteinův kondenzát - S06E09 ("Změnil jsem pohled na Boseho-Einsteinův kondenzát...") - Stav hmoty látky (nejčastěji plynu) tvořené bosony při teplotách velmi blízko absolutní nule (-273,15°C)
Pomsta chutná nejlíp za studena - S06E09 ("Pomsta je nejlepší podávaná za naha.") - Narážka na klingonského přísloví "Pomsta chutná nejlíp za studena"

S06E10
Inspektor Šikula - S06E10 ("U-ú, u-ú, inspektor Šikula") - Americký animovaný seriál o inspektorovi, který je navzdory svému jménu neohrabaný a přihlouplý dvojník Clouseaua, s velkou výbavou do těla implantovaných zařízení, které stejně neumí pořádně ovládat. I přesto všechno se mu vždy podaří přidělený případ vyřešit (ovšem vždy s obrovskou pomocí jeho neteře a její psa).
Mazel Tov (Mazal Tov) - S06E10 ("") - Doslova "hodně štěstí" či "stalo se štěstí" v jidiš, výraz používaný jako gratulace při významných chvílích (narozeninách, svatbách a úspěších obecně).
placebo efekt - S06E10 ("Věříš na placebo efekt?") - Placebo je látka, která vypadá jako lék, ale nemá žádné léčebné účinky. Přesto pomáhá mnohým pacientům stejně dobře jako skutečný lék, pravděpodobně kvůli vlivu autosugesce
Skok smrti - S06E10 ("Umíš Skok smrti?") - Hra s kostkami. Jeden z hráčů určí číslo mezi 30 a 50. Hráč po jeho levici hází jako první. Může házet jednou nebo dvěma kostkama. Hody všech hráčů se sčítají, hráč, který hodí nebo přehodí zvolené číslo prohrává.

S06E11
Amazon - S06E11 ("Jo, no... jsou z Amazonu.") - Jeden z největších a nejstarších internetových obchodů. Dá se na něm koupit vpodstatě cokoliv, ale zaměřuje se především na knihy, CD a DVD.
Foie Gras - S06E11 ("Veterinář říkal, že když jí budu dál dávat foie gras,...") - Játra hus a kachen, které jsou překrmovány přímo do žaludku zavedenou sondou, která je zásobuje speciální krmnou směsí, zatímco jim je zcela zabráněn pohyb.
Forever 21 - S06E11 ("Bernadette má na sobě lodičky s leopardím vzorem a červené šaty z Forever 21.") - Řetězec obchodů s dámským oblečením a doplňky.

S06E12
androgynní - S06E12 ("Musí se zcela zaměřovat na mé potřeby a ne být rozptylována tvými androgynními znaky.") - Mající fyzické charakteristiky obou pohlaví
John A. Wheeler - S06E12 ("To je jeho rozšíření k Wheelerově kvantové pěně.") - Přední americký astrofyzik a částicový fyzik. Stál u vývoje atomové a vodíkové bomby, přišel s termíny černá a červí díra a mezi jeho doktorandy patřili i Richard Feynman a Kip Thorne.
Kip Thorne - S06E12 ("Jedu na přednášku Kipa Thorna o subatomárním časoprostoru.") - Jeden z předních gravitačních a astrofyziků, jeho předmětem zájmu jsou především černé a červí díry a relativita. Je také blízkým přítelem Stephena Hawkinga a Carla Sagana.
Promiň, že mě Alex balila - S06E12 ("") - Zpívané na melodii písničky "Mary měla beránka"
Ryan Gosling - S06E12 ("A zase je to jako s Ryanem Goslingem.") - Kanadský herec, známý především díky své roli ve filmu Zápisník jedné lásky. Rajesh pravděpodobně narážel na to, jak v poslední době střídá své partnerky.

S06E13
Fables - S06E13 ("Na vašem místě bych si vybral první číslo Fables.") - Fables vypráví příběh pohádkových postav jako Sněhurky nebo Zlého vlka, které byly vyhnány z jejich země a usadily se v New Yorku, ty které by nezapadly do lidské společnosti (příšery a zvířata) pak na farmě na severu státu.
fázer - S06E13 ("Fázery na Borga!") - Částicová zbraň ze Star Treku.
glamour - S06E13 ("Teď sexy glamour fotky.") - Glamour je styl fotografie, kdy je kladen důraz na krásu ženského těla. Nejedná se ale o erotickou fotografii, protože choulostivé partie jsou zakryty oblečením nebo jinou částí těla.
Mjollnir - S06E13 ("Kladivo tak těžké, že ho nikdo jiný nezvedne?") - Legendární zbraň Boha hromu, která nikdy nemine a poté se opět vrátí do Thorovy ruky. V původní verzi mýtu o Asgardu je kladivo příliš těžké než aby ho zvedl kdokoli jiný než Thor, a i ten potřebuje kouzelný pás a rukavice, které znásobují jeho sílu. V Marvelovské verzi je kladivo očarované a může ho zvednout pouze ten, kdo je kouzlem považován za hodného. Kromě Thora ho dosud zvedli pouze Red Norvell, Beta Ray Bill a Steve Rogers (Kapitán Amerika).
Vasquez Rocks - S06E13 ("Víte, že nedaleko jsou Vasquezovy skály.") - Skalní formace v jižní Kalifornii, která je díky svému neobvyklému vzhledu velmi často používána jako prostředí k natáčení mnoha scifi a fantasy filmů a seriálů. Kromě Star Treku se Vasquez Rocks objevily ve Flintstonech, Strážcích vesmíru, nové Planetě opic nebo Angry Video Game Nerd: The Movie. Mimo to u nich tábořili Leonard, Howard a Raj v epizodě The Adhesive Duck Deficiency (S03E08).
warp - S06E13 ("Prý jsou na cestě k Bakersfieldu a ženou se warpovou rychlostí.") - Jeden ze způsobů jak cestovat rychlostí vyšší než je rychlost světla a přesto neporušovat zákony relativity. Warp pohon smrštuje prostor před lodí a znovu ho za ní roztahuje. Tento princip je nejznámější právě ze Star Treku, ale používá se třeba i ve hře Mass Effect. V současné době je možnost skutečného warp pohonu zkoumána vědci v NASA.

S06E14
CAD/CAM - S06E14 ("Prototypy k mým návrhům v CAD/CAM, speciální nástroje.") - Zkratka pro design a výrobu pomocí počítače
Dóm hromu - S06E14 ("Vítej v Dómu hromu, Kripke.") - Narážka na film Šílený Max a Dóm hromu. Dóm hromu je gladiátorská aréna s jediným pravidlem: Dva muži vejdou, jeden muž vyjde.
Kung-fu grip - S06E14 ("Would it come with kung-fu grip?") - Mechanismus použitý u některých starších figurek G.I.Joea. Ruce jsou vyrobeny z měkké gumy, aby mohly lépe uchopit příslušenství (zbraně, nástroje, apod.). Název je čistě kosmetický, nijak nesouvisí s bojovým uměním.
Mad magazine - S06E14 ("Protože nemám zájem o publikaci v časopise MAD.") - Americký satirický časopis, který si dělá legraci z americké kultury, celebrit, politiky a vlastně čehokoli.
Malibu Koothrapaali - S06E14 ("Nemluvě o Malibu Koothrappalim a jeho božím domě snů.") - Narážka na Malibu Barbie (u nás prostě jenom Barbie)
teorie všeho (jednotná teorie pole) - S06E14 ("Zasekl se na teorii všeho desítky let.") - Jedna z teorií, která se snaží sjednotit interakce mezi objekty, ať už jde o interakci mezi atomy nebo galaxiemi.
Tukan Sam - S06E14 ("Třeba Wesley Snipes a Tukan Sam dostali ty vaše.") - Maskot cerálií Froot Loops (ty podle kterých dostal Howard svojí přezdívku v originále). Obrázek

S06E15
Bert a Ernie - S06E15 ("Jako Bert a Ernie.") - Dvojice maňásků z dětského pořadu Sezame, otevři se. Penny se kdysi přiznala, že měla v první třídě spadeno na Ernieho.
Citronáda - S06E15 ("Tak se dělá citronáda.") - Narážka na rčení "Když ti život dá citróny, udělej citronádu", případně "Když ti život dá citróny, nedělej limonádu. Donuť život, aby si je vzal zpátky. Naštvi se "Co mám sakra s nimi dělat?" Chtěj mluvit s jeho manažerem. Ať život proklíná den, kdy pomyslel, že dá Caveu Johnsonovi citróny. "Víš ty vůbec, kdo jsem? Já jsem muž, který ti vypálí dům - pomocí citrónů! Nechám svoje inženýry vyrobit zápalné citróny, které ti zapálí dům!"
fytoestrogeny - S06E15 ("Sója obsahuje fytoestrogeny.") - Látka vyskytující se v rostlinách podobná estrogenu, což je ženský pohlavní hormon.
matrjoška - S06E15 ("Doktor říkal, že byly jako matrjoška.") - Obrázek
Mr Mxyzptlk - S06E15 ("Jedna stará figurka pana Mxyzptlka.") - Šotkovi podobný superpadouch z komiksů o Supermanovi, který pochází z 5. dimenze a není tedy vázán našimi fyzikálními zákony. Jediný způsob, jak ho do jeho domovské dimenze vrátit, je donutit ho, aby vyslovil své jméno pozpátku.
tattelah - S06E15 ("Rajeshi, tatellah, nachystala jsem ti koupel.") - Chlapeček nebo synáček v jidiš
The Rockford Files - S06E15 ("Jo. Po večeři jsme se dívali na nové díly Rockford Files,...") - Seriál o soukromém detektivovi, který byl chybně uvězněn a teď žije v karavanu parkujícím na pláži v Malibu
Xanax - S06E15 ("Prosím, ať je mezi nimi i Xanax.") - Lék na uklidnění

S06E16
AFM - S06E16 ("Použil jsem AFM mikroskop z laborky materiálových věd a vyryl naše iniciály v srdci v měřítku 1:1000 do zrnka písku.") - Zkratka pro Atomic force microscopy (Mikroskopie atomárních sil), což je snímací metoda schopná 3D zobrazení s velmi vysokým rozlišením (srovnatelné s elektronovým mikroskopem). Kromě zobrazování povrchu je možné ho pomocí mikroskopu i mírně upravovat, protože ke snímání je používáno rameno s velmi malým hrotem.
Děti říkají ty nejhloupější věci - S06E16 ("") - Narážka na americký pořad "Kids Say the Darndest Things", kde moderátor Bill Cosby pokládal malým dětem různé otázky a ony na ně odpovídaly s klasickou dětskou nevinností.
FermiLab - S06E16 ("Uvědomujete si, že jsem se vzdala příležitosti pracovat ve Fermilabu, abych mohla dělat s vámi?") - Americká laboratoř zabývající se fyzikou vysokoenergetických částic. Součástí laboratoře je i druhý největší urychlovač částic na světě (po CERNu).
jumbotron - S06E16 ("A nevadí mi překvapení, ale ať to není JumboTron.") - Televize s velmi velkou úhlopříčkou používané na koncertech nebo sportovních stadionech. Přestože je Jumbotron registrovanou obchodní značkou Sony, stal se díky své popularitě obecným výrazem pro podobná zařízení.

S06E17
George Washington Carver - S06E17 ("Minulý týden jsem natočil díl o Měsíci černé historie, ale spolubydlící mi řekl, že moje přesné ztvárnění George Washingtona Carvera může být bráno jako "dost rasistické".") - Americký vynálezce a botanik. Jeho zájem byl především v pěstování buráků, sladkých brambor a sóji a vývoji produktů z těchto plodin. Také v jižní části USA zavedl střídavé hospodářství, poté co tamní bavlníkové plantáže vyčerpaly půdu. V roce 1941 byl časopisem Time nazván "Černý Leonardo". Chlápek, co zkároval George Washingtona -Homer
Měsíc černé historie - S06E17 ("Minulý týden jsem natočil díl o Měsíci černé historie, ale spolubydlící mi řekl, že moje přesné ztvárnění George Washingtona Carvera může být bráno jako "dost rasistické".") - Slavnost připomínající osobnosti a události spojené s přesunem černošského obyvatelstva z Afriky. Měsíc černé historie se slaví v USA a Kanadě v únoru a ve Velké Británii v říjnu.
surf 'n' turf - S06E17 ("Podívej, můžeš přidat pár steaků a udělat surf 'n' turf.") - Jídlo, které kombinuje plody moře s masem, například humra a steak.

S06E18
California Adventure - S06E18 ("A půjdeme jen do Disneylandu nebo i do California Adventure?") - California Adventure je spolu s Disneylandem součást anaheimského Disney Resortu věnovaná historii, kultuře a pamětihodnostem státu Kalifornie.
Human Torch - S06E18 ("Jako kdybys chtěl, aby ti Human Torch ohřál burrito.") - Vlastním jménem Johnny Storm je člen Fantastic Four schopný silou vůle ovládat oheň, díky čemuž může obklopit své tělo plameny, vrhat ohnivé koule a létat.

S06E21
Brian Boitano - S06E21 ("Určitě ne Brian Boitano.") - Americký krasobruslař
Segway - S06E21 ("Je tam tlusťoch na Segway.") - Elektrické dvoukolé vozítko, které se ovládá pouze náklonem těla Obrázek
Taylor Swift - S06E21 ("Koupil jsem si to, když jsem šel na koncert Taylor Swift.") - Americká popová zpěvačka, populární hlavně mezi náctiletými dívkami.

S06E22
Cornellova univerzita - S06E22 ("Mám doktorát z Cornellovy univerzity.") - Univerzita ve státě New York. Studoval tam např. i Richard Feynman.
Hodiny poháněné bramborou. - S06E22 ("Hodiny poháněné bramborou.") - Návod na vytvoření "bramborové energie" Zde
Pinkberry - S06E22 - ("A potom jsme šli do Pinkberry.") - Americká síť cukráren prodávajících mražené jogurty.
špagety ve spreji - S06E22 ("Máš štěstí, že mi došly špagety ve spreji.") - Hračka na párty, karnevaly atd. Sprej stříká barevné lepivé serpentíny. (Obrázek)

Blue Man Group - S06E23 ("Neopijeme se a nebudeme mít grupáč se členy Blue Man Group, že ne?") - Skupina tří lidí nosících "plešaté paruky" a modrý makeup na celé hlavě, pořádají představení a koncerty na různých místech světa. Během vystoupení často používají netradiční nástroje (PVC trubky, barely, apod.).
dron - S06E23 ("Zkráceně - má zakázáno létat a nejspíš za námi letí dron.") - Bezpilotní letoun ovládaný na dálku určený především pro průzkumné a útočné mise, které by byly nebezpečné nebo i nesplnitelné pro větší letoun s posádkou.

S06E24
Člen posádky v červené uniformě - S06E24 ("Bez chybičky, bezejmenný člene posádky v červeném.") - Narážka na fakt, že být člen posádky s nižší hodností a v červené uniformě na palubě Enterprise kapitána Kirka se velmi často rovnalo rozsudku smrti, obzvláště během výsadků.
Dr. Phil - S06E24 ("Dovnitř pustím jen doktora Phila.") - Klinický psycholog, který ve své reality show radí lidem v nejrůznějších oblastech od hubnutí až po rodinné poradenství.
Unruhovo záření - S06E24 ("...najít ekvivalent Unruhova záření.") - Pokud do mraku elektronů zaměříme velmi intenzivní laserový puls, může dojít k tak velkému urychlení elektronů, že by bylo možné pozorovat Unruhovo záření. Jedná se o "zbytkové" částice, které se šíří do nekonečna a ještě dál. Pravděpodobně: zrychlující teploměr naměří víc, než teploměr který jenom stojí. To celé by mělo být analogické k Hawkingovu záření, které se vyskytuje v černých dírách. Toto záření není potvrzeno a ani zcela přijímáno.


V SheldonWiki je v tuto chvíli více než 400 výrazů.

Díky MartymuCZ Wink


Naposledy upravil Kolikokoli dne Sat 18 May 2013, 23:40, celkově upraveno 7 krát
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty Re: Sheldon wiki pro 6. sezónu

Příspěvek  MartyCZ Sat 18 May 2013, 22:36

Sheldon wiki pro 6. sezónu 46763_335170913251850_1327045052_n
Tak zase v září. Wink
MartyCZ
MartyCZ

Znamení : Blíženci Koza
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 1151
Bodů : 1211
Reputace : 21
Datum registrace : 28. 11. 10
Věk : 32

Návrat nahoru Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty Re: Sheldon wiki pro 6. sezónu

Příspěvek  NoMouse Sat 18 May 2013, 22:57

Díky za tvou práci na Sheldon-Wiki!

Tak, a teď ještě někdo vysvětlete Unruhovo záření. Very Happy
NoMouse
NoMouse

Znamení : Štír Kůň
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 2539
Bodů : 2592
Reputace : 27
Datum registrace : 29. 09. 09
Věk : 33
Místo : B ▏R ▍N ▋O ▉

Návrat nahoru Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty Re: Sheldon wiki pro 6. sezónu

Příspěvek  MartyCZ Sat 18 May 2013, 23:05

Díky.

Já jsem na tom strávil hodinu, jenom na tom jediném pojmu, a nakonec jsem si řekl "eh, frak it" a smazal ho. Very Happy

edit: Z toho, co jsem pochopil, Unruhovo záření způsobuje, že zrychlující teploměr naměří víc, než teploměr který jenom stojí. To celé by mělo být analogické k Hawkingovu záření, které se vyskytuje v černých dírách.
MartyCZ
MartyCZ

Znamení : Blíženci Koza
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 1151
Bodů : 1211
Reputace : 21
Datum registrace : 28. 11. 10
Věk : 32

Návrat nahoru Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty Re: Sheldon wiki pro 6. sezónu

Příspěvek  Kolikokoli Sat 18 May 2013, 23:25

Hm, našla jsem k tomu sice něco jinýho, ale to už je fuk Very Happy.

edit: ještě jsem našla Unruhovu teplotu, což je něco podobného, co psal Marty - zrychlující předmět o určité teplotě, bude přizpůsobovat svou teplotu danému zrychlení.
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty unruco?

Příspěvek  jancham Tue 06 Aug 2013, 00:02

Tak to abych snad šla studovat fyziku!! Člověk tady po měsíci koukne, co je jako nového (s natáčením!!) a tady je vědecká konference!! Very Happy 

jancham

Počet příspěvků : 5
Bodů : 5
Reputace : 0
Datum registrace : 11. 11. 11

Návrat nahoru Goto down

Sheldon wiki pro 6. sezónu Empty Re: Sheldon wiki pro 6. sezónu

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru