Sheldon wiki pro 1. sezónu

Goto down

Sheldon wiki pro 1. sezónu

Příspěvek  Kolikokoli za Wed 28 Sep 2011, 21:50

Pište, jaké zajímavé odkazy na produkty, firmy, skupiny atd. zazněly v seriálu v 1. sérii a vyžadují vysvětlivky. Budu to přidávat do prvního příspěvku a seřazovat podle abecedy.
Napište vždy NÁZEV PRODUKTU (nebo prostě "toho, co je potřeba vysvětlit"), EPIZODU, HLÁŠKU, ve které to zaznělo a VYSVĚTLENÍ (co nejkratší, nebo jen odkaz na wiki, už to dyžtak sama upravím - nebo jiný moderátor).

A
Alergie na laktózu - S01E15 ("Neboj, tobě bych objednal bez sýra. Alergie na mléčné výrobky není nic, za co by ses měl stydět.") - Alergie na mléčný cukr (laktózu). Nejedná o "klasickou" potravinovou alergii, ale přesnější je označení - metabolická porucha štěpení mléčného cukru. Tato porucha je vrozená.
Aneheim - S01E15 ("Osude, tvé jméno zní Anaheim.") - Město v Kalifornii, ve kterém stojí Disneyland.
Asimovovy zákony robotiky - S01E03 ("Když zjistím, že jsem robot, budu vázaný Asimovovými třemi robotickými zákony?") - Pojistka v podobě zákonů, kterou by v sobě měli mít zabudovanou všichni roboti z knih Isaaca Asimova a z které se stalo dogma scifi literatury. Nejčastěji jsou uváděny tři zákony, ale i ty byly v některých případech rozšířeny, ať už Asimovem, či jinými spisovateli. Více zde
Azeroth - S01E03 ("Do střehu. Za tou branou je horda ozbrojených goblinů, kteří stráží meč Azerothu.") - Oblast ve světě hry World of Warcraft.

B
Bornova-Oppenheimerova aproximace/přiblížení - S01E01 ("Tady tohle, to je vtip. Je to parodie Born-Oppenheimer přiblížení.") - Používaná k zjednodušení Schrödingerovy rovnice, jedné z nejdůležitějších rovnic v kvantové chemii.

C
CalTech - S01E01 ("Howard Wolowitz, katedra aplikované fyziky na Caltechu.") - Soukromá univerzita v Pasadeně, ve které většina hlavních postav pracuje. Zkratka pro California Institute of Technology
chuppah - S01E13 ("To bysme taky mohli hrát bridž, nést chuppah, nebo se přihlásit do olympijského závodu čtyřbobů.") - Baldachýn pod kterým stojí novomanželé při židovské svatbě. Ten může být podpírán buď sloupy nebo držen účastníky obřadu.
Cornell - S01E12 ("...a pak se dostane na Cornell, protože tu esej napíšeš za ní, a když ji pak přijedeš o víkendu navštívit, ona se tváří, jakože tě ani nezná.) - Soukromá univerzita ve státě New York, je součástí prestižní "Břečťanové ligy", do které patří i Harvard nebo Yale.

Č

D
Dopplerův jev - S01E06 ("Je mi jedno, jestli to někdo nepochopí, jdu za Dopplerův jev.") - Dopplerův jev popisuje změnu frekvence a vlnové délky přijímaného oproti vysílanému signálu, způsobenou nenulovou vzájemnou rychlostí vysílače a přijímače (např. změna výšky tónů vydávaných sirénou na vozidle projíždějícím okolo pozorovatele).
Dualita částice a vlnění - S01E01 ("Je to paradox. Paradoxy jsou součástí přídody, ven si například světlo.") - Dualita částice a vlnění popisuje skutečnost, že světlo vykazuje vlastnosti a chování jak částic, tak i vln, v závislosti na uspořádání experimentu a způsobu pozorování.
Dvouštěrbinové experimenty - S01E01 ("Takže když foton narazí na desku se dvěma štěrbinami a obě ty štěrbiny pozoruješ, neprojde oběma naráz. Když je nepozoruješ, tak ano. Ale když ho pozoruješ až po průletu deskou, ale předtím, než dosáhne cíle, neprošel oběma štěrbinami naráz.") - Tento experiment je jedním ze stavebních kamenů kvantové teorie a důkazem částicově/vlnové duality světla.

E
eHarmony - S01E10 ("Pokud zkusí vygooglovat Leopolda Houstona, najde jeho Facebook, jeho blog, popisující jeho cestu k drogové závislosti a zoufalé, přesto nadějné zápisky na eharmony.com.") - Internetová seznamka

F
Fractional T1 - S01E01 ("Přivydělat si na fractional T1 do bytu.") - Připojení k internetu s rychlostí 1,544 Mb/s.

G
Galileo Galilei vs. papež - S01E09 ("Galileo a papež měli malé nedorozumění.") - Galileovy spisy o koperníkovském heliocentrismu (střed vesmíru umístil do Slunce) byl v rozporu s geocentrickým modelem sluneční soustavy (střed vesmíru je Země), který zastávala katolická církev (a tedy i papež).

H
Hava Nagila - S01E12 ("Hava Nagila") - doslova „Radujme se“. Hebrejská lidová píseň často zpívaná při oslavách.
Hawkingova přednáška na MIT v roce 1974 - S01E01 ("Přednáška Stephena Hawkinga z roku 1974. Je to z doby, než se z něj stal děsivý počítačový hlas.") - V roce 1974 Stephen Hawking předpověděl, že černé díry by měly emitovat záření. Konkrétně pár částic, který dosáhne černé díry se nemusí navzájem anihilovat a zmizet, ale za určitých podmínek je pouze jedna z částic vtažena do černé díry a druhá může uniknout (tzv. Hawkingovo záření, ale zatím ho nikdo nepozoroval). // Hawking trpí nemocí ALS, kvůli které je ochrnutý a dorozumívá se jen pomocí počítače.
Hřiště snů - S01E12 ("Je to jako v tom filmu o baseballu, postavíte to a oni přijdou.") - Odkaz na film s Kevinem Costnerem.
Hubbleův teleskop - S01E03 ("Hele, sice si myslím, že na sexuální vztah s Penny máš asi takovou šanci, jako že Hubbleův teleskop objeví v centru každé černé díry mužíčka, hledajícího s baterkou pojistky.") - Teleskop, který se nachází na oběžné dráze Země, kde mu v pozorování nepřekáží nestálá pozemská atmosféra a díky tomu dokáže pořizovat velice kvalitní snímky.

I

J
Jacques Cousteau - S01E13 ("Chtěli byste po Jacquesovi Custeauovi, aby hrál na rybičky?") - Francouzský výzkumník, oceánograf zabývající se výzkumem, ochranou a popularizací života moří a oceánů a spoluvynálezce aqualungu.

K
Kamasutra - S01E15 ("Slyšela jsi už o kamasutře?") - starověký indický text pojednávající o lidské sexualitě.
Kdo napsal knihu lásky - S01E15 ("Jinými slovy, pokud bys opravdu chtěla vědět, kdo napsal knihu lásky.") - v originále ptá "In other words, if you wonder wonder, who wrote the book of love". Jde o narážku na hit skupiny The Monotones z roku 1958 "Who Wrote The Book of Love". Souvisí s předchozí Rajovou narážkou na Kamasutru.
Kyborg - S01E12 ("Jistě, ale předpokládal jsem, že budu stovky let mrtvý a on bude mít u jména hvězdičku, protože to bude cyborg.") - Složenina slov kybernetický organismus. Podle základní definice je kyborgem kdokoli, kdo má část těla nahrazenou strojem. Nejčastěji jsou ale kyborgy chápáni jedinci, kteří mají takto nahrazenou většinu těla, například Borgové, Darth Vader nebo RoboCop.
Knott's Berry Farm - S01E13 ("Sestavili pěvecký kvartet a budou vystupovat v Knott's Berry Farm.") - Zábavní park v kalifornském Buena Parku.

L
LHC - S01E15 ("Na druhou stranu se někteří fyzikové domnívají, že pokud by superurychlovač opravdu fungoval, vytvořil by černou díru a vcucnul celou Zemi, čímž by skončil veškerý život.") - Large Hadron Collider (Velký hadronový urychlovač) je největší urychlovač částic na světě postaven na francouzsko-švýcarských hranicích. Předmětem výzkumu je mimo jiné i snaha napodobit podmínky, které panovaly po velkém třesku, nebo prokázání existence Higgsova bozonu.

M
Mandelbrotova množina komplexních čísel - S01E02 ("Mandelbrotova množina komplexních čísel je drobný nepořádek, tohle je chaos.") - e jeden z nejznámějších fraktálů (na prvý pohled nejsložitější geometrické objekty, které současná matematika zkoumá)
MIT - Různé epizody - Massachusetts Institute of Technology (Massachusettský technologický institut) je významná americká výzkumná univerzita, která stojí za mnohými technologickými objevy. Mezi slavné absolventy patří kromě Howarda Wollowitze i například Buzz Aldrin.
Muzikál Rent - S01E10 ("Pamatujete jak jsem dělala konkurz na ten muzikál "Rent", ale nevzali mě a já nemohla přijít na to proč?") - inspirovaný operou La bohème Giocoma Pucciniho. Vypráví o skupině mladých umělců New Yorku snažící se tvořit a přežít s břemenem AIDS.

N
Noah Webster - S01E13 ("Chtěli byste po Noahu Websterovi, aby hrál scrabble?") - Americký lexikograf, reformátor anglického pravopisu, politický spisovatel, autor učebnic a především autor Websterova slovníku.

O
Occamova břitva - S01E09 ("No, pořád je tady ta možnost že se ten koš samovolně zhmotnil kolem toho dopisu, ale dle teorie Occamovy břitvy by se dalo usoudit, že ho někdo vyhodil.") - Princip podle něhož je to nejjednoduší vysvětlení to správné.

P
Paradox světla - S01E01 (Je to paradox. Paradoxy jsou součástí přídody, ven si například světlo.") - viz Dualita částice a vlnění
Pennyiny otázky z S01E13:
Který herec drží rekord v ocenění "nejvíc sexy muž" časopisem People? - Brad Pitt, George Clooney, Richard Gere (jeho první vítězství bylo coby "nejvíc sexy pár") Johnny Depp (v době odvysílání epizody ještě neměl druhé vítězství)
Která zpěvačka nazpívala "Oops I Did It Again"? - Britney Spears
Co myslel Tweety, že zmeučil? - Kočičtu

Q

R
Richard Feynman - S01E16 ("A já mám úžasný výtisk Feynmanových přednášek z fyziky s podpisem.) - Jeden z nejvýznamějších fyziků 20. století, držitel Nobelovy ceny za svou práci v kvantové fyzice.

Ř

S
Superurychlovač - S01E15 ("Na druhou stranu se někteří fyzikové domnívají, že pokud by superurychlovač opravdu fungoval, vytvořil by černou díru a vcucnul celou Zemi, čímž by skončil veškerý život.") - viz LHC
Schrödingerova kočka - S01E17 ("Už jsi slyšela o Schrödingerově kočce?") - V roce 1935 Erwin Schrödinger ve snaze vysvětlit Kodaňské podání kvantové fyziky navrhl experiment, kdy je kočka uzavřena v krabici s nádobou s jedovatým plynem, který se může náhodně uvolnit. Protože nikdo neví, kdy a jestli vůbec se plyn uvolní, dokud není krabice otevřena, může být kočka považována zároveň za živou i mrtvou. Tímto experimentem se snažil dokázat nejednoznačnost tehdejší kvantové mechaniky.
Stevensonova cena - S01E12 ("Wow, ty jsi vyhrál Stevensonovu cenu?") - Cena pro nejlepšího studenta prvního ročníku aplikované matematiky na Londýnské univerzitě.

Š

T
Ten film o basketbalu - S01E12 ("Je to jako v tom filmu o baseballu, postavíte to a oni přijdou.") - viz Hřiště snů

U
V
W

X
X10 - S01E09 ("X10 jsou online...") - mezinárodní standard pro komunikaci elektronických zařízení používaných v domácnosti. Primárním přenosovým kanálem je elektrické vedení, kde pomocí krátkých radiových signálů dochází k přesunu informací.

Z
Zákon velkých čísel - S01E04 ("Tohle bude jeden z případů které by lidé neobeznámení se zákony velkých čísel označili za náhodu.") - Tento zákon předpokládá, že při velkém počtu nezávislých pokusů se bude relativní četnost výsledků blížit teoretické hodnotě. Například čím vícekrát si hodím mincí, tím víc se bude počet případů kdy padl rub blížit k 50% všech pokusů.

Ž

Velký dík MartymuCZ!!! cheers


Naposledy upravil Kolikokoli dne Sat 29 Sep 2012, 09:08, celkově upraveno 4 krát
avatar
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 28
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

Zobrazit informace o autorovi http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Re: Sheldon wiki pro 1. sezónu

Příspěvek  Kolikokoli za Sat 29 Sep 2012, 09:12

Dopsáno, připsáno, promazáno. Díky MartymuCZ, který posílá většinu pojmů Smile cheers
avatar
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 28
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

Zobrazit informace o autorovi http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru