Big Bang Theory
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Atomizace společnosti

2 posters

Goto down

Atomizace společnosti Empty Atomizace společnosti

Příspěvek  Davidsoft Fri 25 Oct 2013, 09:30

Ve včerejších Lidových novinách vyšel článek "Atomizace japonské společnosti", kde se píše:
Milan Hubáček napsal:Průzkumy odhalily alarmující skutečnost - u Japonců mladších čtyřiceti let pronikavě klesá zájem o klasický partnerský vztah. Miliony lidí nevědí, co je to schůzka, a stále větší část populace zatrácí zájem o sex.
Jako pravděpodobné příčiny článek zmiňuje:

  • prorůstání reality jako takové a reality virtuální - Lidé nemají potřebu řešit svůj skutečný život, protože ten virtuální jim vyhovuje.
  • ekonomická emancipace žen - V minulosti o děti pečovaly téměř výhradně ženy; zatímco se ovšem ženy začaly zapojovat do nejrůznějších profesí a budovat si kariéru, muži se k péči o vlastní děti příliš nehlásí, takže o děti nemá kdo pečovat, což zpětně vede k tomu, že se ani nenarodí, případně se jejich potenciální rodiče ani nesejdou.

Co si o tom myslíte?
Davidsoft
Davidsoft

Počet příspěvků : 174
Bodů : 185
Reputace : 1
Datum registrace : 15. 07. 12
Místo : okolí Brna

http://www.psanci.cz/autor.php?trideni=1&id=1638

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  minnie Fri 25 Oct 2013, 09:52

především mě šokuje, že člověk s tvým pohledem na svět čte lidové noviny Very Happy
minnie
minnie

Znamení : Panna Drak
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 1443
Bodů : 1512
Reputace : 23
Datum registrace : 08. 10. 10
Věk : 35
Místo : Leuven, BE

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  Davidsoft Fri 25 Oct 2013, 10:04

minnie: A co bys mi doporučila ke čtení?
Davidsoft
Davidsoft

Počet příspěvků : 174
Bodů : 185
Reputace : 1
Datum registrace : 15. 07. 12
Místo : okolí Brna

http://www.psanci.cz/autor.php?trideni=1&id=1638

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  minnie Fri 25 Oct 2013, 10:17

nevím, nějaké freak news Very Happy
tím nechci říct vůbec nic špatného o lidovkách, naopak, je to zatím ještě pořád nejlepší deník co se dá v česku číst, ale když tady vidím tvoje názory, čekala bych, že na tebe budou moc.. nevím jak to říct, snad liberální, bohémské..
minnie
minnie

Znamení : Panna Drak
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 1443
Bodů : 1512
Reputace : 23
Datum registrace : 08. 10. 10
Věk : 35
Místo : Leuven, BE

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  Davidsoft Fri 25 Oct 2013, 10:49

Co se týče názorů, jsem velmi tolerantní a nevadí mi číst články, s nimiž nesouhlasím. Mimo jiné to zlepšuje to moje schopnosti argumentace. Také se snažím vidět věci z různých úhlů pohledu, přemýšlet nad nimi a vytvářet si vlastní názory. K tomu mi Lidové noviny slouží celkem úspěšně (ještě občas čtu Respekt a Men-women only, ale tam si dost vybírám, co budu číst).

Z Lidových novin mám nejraději sobotní přílohu Orientace a úterní přílohu Akademie.
Davidsoft
Davidsoft

Počet příspěvků : 174
Bodů : 185
Reputace : 1
Datum registrace : 15. 07. 12
Místo : okolí Brna

http://www.psanci.cz/autor.php?trideni=1&id=1638

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  minnie Fri 25 Oct 2013, 11:07

já už čtu jen sobotní lidovky, jestli zpizdí orientaci, tak to bude obrovská škoda.. a pak samozřejmě respekt, občas hospodářky, ale hlavně kvůli rozhovorům a názorové rubrice..
jinak tenhle postoj samozřejmě chválím, to má málokdo, naopak, většina lidí se zavírá do takového názorového ghetta, poslouchá jen lidi s kterýma souhlasí (a s masivním nástupem sociálních sítí je tenhle trend ještě mnohem výraznější) - já si naopak myslím, že je důležité vidět věci z více pohledů, takže u mě máš bod Smile
každopádně na tu úvodní otázku nemám názor, může tam hrát roli tisíc a jeden faktor, navíc japonská mentalita je totálně jinde než ta naše středoevorpská.. a k nám tenhle trend ještě zdaleka nedorazil Very Happy
minnie
minnie

Znamení : Panna Drak
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 1443
Bodů : 1512
Reputace : 23
Datum registrace : 08. 10. 10
Věk : 35
Místo : Leuven, BE

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  Davidsoft Fri 25 Oct 2013, 19:08

Děkuji. Smile  Jsem rád, že k nám tento trend ještě nedorazil. Mně připadá, že to souvisí hlavně s tou péčí o děti. (Péče o děti má v dnešní době pověst "drahého luxusu" a s předpokladem, že děti nebudou, je motivace lidí k vytváření partnerských dvojic značně oslabená.) Ale máš pravdu, že v tom může být mnoho dalších faktorů.
Davidsoft
Davidsoft

Počet příspěvků : 174
Bodů : 185
Reputace : 1
Datum registrace : 15. 07. 12
Místo : okolí Brna

http://www.psanci.cz/autor.php?trideni=1&id=1638

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  Davidsoft Sat 26 Oct 2013, 16:33

V dnešních Lidových novinách (v příloze Relax) vyšel článek Romantika po japonsku (str. 37), který uvedenou situaci rozebírá podrobněji. Podle listu The Guardian, na nějž se článek odkazuje, je příčina spíše opačná, než jsem odhadoval: V Japonsku zavrhli ekonomickou emancipaci žen a naopak zavedli tuhé prosazování klasických genderových stereotypů:
Iva Roze Skochová napsal:Mladí muži jsou otrávení z představy, že by měli tvrdě pracovat, aby se mohli oženit, aby pak mohli pracovat ještě víc, nechat se buzerovat od šéfa, a všechny jejich peníze utratila rodina. Ženy jsou otrávené z toho, že když se vdají, jsou nuceny přestat pracovat, protože japonská kultura vyžaduje, že se musí starat o rodinu, čímž se stávají naprosto závislé na svých mužích.
Mladá generace tak před deptajícím tlakem nedemokratických společenských norem utíká do virtuálního světa počítačových her, kde tyto normy neplatí. V podstatě tam utíkají za svobodou.

Zřejmě však nejde jen o čistě japonský problém, o něčem podobném je např. píseň Do You Wanna Date My Avatar. Doufám, že českou společnost takovýto vývoj v nejbližší budoucnosti nečeká.
Davidsoft
Davidsoft

Počet příspěvků : 174
Bodů : 185
Reputace : 1
Datum registrace : 15. 07. 12
Místo : okolí Brna

http://www.psanci.cz/autor.php?trideni=1&id=1638

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  minnie Mon 28 Oct 2013, 12:40

jo, já četla ten původní článek v guardianu.. ale jak říkám, japonsko je úplně jiná zoo než česko, tohle u nás podle mě nehrozí..

ovšem atomizace společnosti obecně je docela velké téma i u nás, už z toho jak přibývá jednočlenných domácností (jak samostatně žijících důchodců, tak množství "městských singles", kteří jsou přesvědčení o tom, že samotným je jim nejlíp a nebo pro samou práci nemají čas hledat a udržovat "opravdový" vztah) - tahle věc ale ústí hlavně v demografický problém, kdy lidi často odkládají rodinu až do bodu, kdy už je na ni pozdě..
taky samozřejmě přibývá emancipovaných žen, které chtějí využít svoje možnosti a najednou pro ně založení rodiny není jedniá alternativa.. v tomhle se možná tomu japonsku trochu blížíme Smile i když u nás ty společenské tlaky na úspěch zdaleka nejsou takové jako tam..
(ale na druhou stranu je třeba případ toho mladého němce, co dělal stážistu v city a upracoval se k smrti)
minnie
minnie

Znamení : Panna Drak
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 1443
Bodů : 1512
Reputace : 23
Datum registrace : 08. 10. 10
Věk : 35
Místo : Leuven, BE

Návrat nahoru Goto down

Atomizace společnosti Empty Re: Atomizace společnosti

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru