Big Bang Theory
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

2 posters

Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Ďasík Mon 02 May 2011, 13:21

Tato diskuse byla přesunuta ODTUD

Tak ten film (Síla lidskosti) si fakt nikdy nepustím. Wink V Osvětimi jsem už byl (stejně jako v těch tanečních) taky dvakrát a bylo to drsné. Mám rodinu v Krakowě a tahle školní exkurze Oświęcim-Kraków-Wieliczka byla pro mě tehdy nejlevnějším způsobem, jak se do Krakowa dostat, tak jsem to přetrpěl. Ale je to opravdu šílený zážitek a zanechá to v člověku hodně... Třeba kdykoli teď vidím písmeno B se špatně napsanýma bříškama, tak si vždycky vzpomenu na bránu toho koncentráku s nápisem ARBEIT MACHT FREI. Nebo ty vlasy, brýle apod. Každopádně ale i když je to fakt psycho, podle mě by tam měl aspoň jednou zajet každý, aby aspoň trochu pochopil, jaké to tehdy bylo...

Ale teď k lepší části té exkurze - zajeďte si do Krakowa, je to nádherné město, bývalé královské město Polska s královským zámkohradem (Smile) Wawelem, a fakt to stojí za to. Je to jedno z nejkrásnějších měst, kde jsem byl. A když už tam budete, zajeďte i do té Wieliczky, jsou to solné doly. Sestoupíte několik desítek metrů pod zem a jsou tam solné síně, schodiště, různé sochy, všechno vytesané ze (do) soli. Fakt super. Smile


Naposledy upravil Ďasík dne Mon 02 May 2011, 14:29, celkově upraveno 5 krát
Ďasík
Ďasík
Admin

Znamení : Beran Krysa
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 2323
Bodů : 2424
Reputace : 28
Datum registrace : 29. 09. 09
Věk : 40
Místo : Opava, Český Těšín

Návrat nahoru Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Re: Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Kolikokoli Mon 02 May 2011, 13:38

Do Osvětimi se chystáme se spolužáky o prázdninách. Zatím se ale nemůžeme dohodnout, jestli s nebo bez průvodce. Já jsem pro průvodce, protože když to někdo říká (a zvlášť pokud to bude někdo, kdo tam měl rodinu nebo tak), tak to člověku dá mnohem víc, než když si to jen přečte z knížečky.
A do Krakowa bych se taky jela podívat. Vlastně je to jedno z mála měst "na východě", kam bych se jela kouknout.
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Re: Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Ďasík Mon 02 May 2011, 13:55

Rozhodně průvodce. Provádí (prováděla) tam paní, která se vám na začátku omluví, že neumí moc mluvit česky, a bude mluvit polsko-česko-slovensky, ale stojí to za to... Bez průvodce si to nedokážu představit.

Do Krakowa i Wieliczky zajeďte už při jednom, jsou s Oświęcimem hned u sebe. Akorát to bude vyžadovat víc času. My jsme vyjížděli z Těšína v šest ráno, Oświęcim byl na půl dne, pak se jelo do Krakowa, tam byl rozchod, po čtvrté hodině se jelo do Wieliczky a v deset večer jsme byli zase v Těšíně. Osobně doporučuju Oświęcim a Wieliczku v jeden den, pak přespat třeba v Krakowě a druhý den projít Kraków (tam hlavně nezapomenout na centrum - Brama Floriacka (jedna ze starých bran do starého města), Rynek Główny (hlavní náměstí), Sukiennice (budova uprostřed náměstí, dole jsou obchůdky, nahoře galerie), Kościół Mariacki (Mariánský kostel v rohu náměstí, každou hodinu z věže troubí trubač, něco jako náš staroměstský orloj Smile) - a pak po královské cestě na Wawel. Na konci prohlídky Wawelu pak do Smocze jamy (dračí jeskyně, jde se tam z Wawelu hrozně dlouhým točivým schodištěm dolů, podle pověsti tam kdysi totiž sídlil drak) a z ní k řece Wisle. A na břehu Wisly je dokonce socha draka, která chrlí v určitých intervalech oheň. Smile Fuj, to jsem se rozepsal. Very Happy

Jinak kdo jste viděl animák Slepičí úlet, tak celá ta farma je udělaná (aspoň je to můj dojem) podle koncentráku. Ty kurníky jsou dokonce i očíslované stejně jako tamější domy pro vězně, plot je taky podobný, ten hlídač připomíná gestapáka, fakt psycho... Na začátku toho filmu mám vždycky divný pocit.
Ďasík
Ďasík
Admin

Znamení : Beran Krysa
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 2323
Bodů : 2424
Reputace : 28
Datum registrace : 29. 09. 09
Věk : 40
Místo : Opava, Český Těšín

Návrat nahoru Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Re: Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Kolikokoli Mon 02 May 2011, 14:03

Díky, takové info se hodí. Ono, po Osvětimi, to nás někdo provede, ale po Krakowě a Wieliczce (? Very Happy) budeme bloudit sami, takže takovéto rady se vždycky hodí. No, ale ještě nevíme, jak to bude...

A Slepičí úlet jsem viděla a teď mě úplně zamrazilo :/
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Re: Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Ďasík Mon 02 May 2011, 14:10

Do Wieliczky se bez průvodce nedostaneš, kvůli bezpečnosti, přece jen jsou to doly a podzemí, hned na začátku sestoupíš po schodišti 38 metrů pod zem. Je to jako u nás v jeskyních, akorát je celé udělal člověk těžbou a opracováním soli.

Co se týče Krakowa, tam jsem na vážkách. Na Wawelu bych určitě doporučil průvodce (myslím, že do hrobky králů se bez něj ani nedostaneš), přece jen má velkou a významnou historii. Ale na město podle mě není potřeba. Ale já znám Krakow hodně dobře, takže kdo ví...

Edit: Jo - a ještě můžete zajet na den do Katowic - jsou taky blízko a je tam obrovský zábavný park - Wiesołe Miasteczko (Veselé městečko). Katowice se mi moc nelíbily, ale Veselé městečko je fajn. Very Happy
Ďasík
Ďasík
Admin

Znamení : Beran Krysa
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 2323
Bodů : 2424
Reputace : 28
Datum registrace : 29. 09. 09
Věk : 40
Místo : Opava, Český Těšín

Návrat nahoru Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Kolikokoli Mon 02 May 2011, 14:14

No, to mi je jasné, že do těch hrobek a jeskyní s průvodcem, ale myslela jsem právě to město samotné. Prostě info, kam vůbec jít Smile. Nevím, v Rimini jsem taky byla bez průvodce a nějak mi to nevadilo, jen jsem potřebovala, aby mi někdo řekl, co stojí za shlédnutí a zbytek jsem si zjistila už sama. Hned bych se tam vrátila...
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Re: Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Ďasík Mon 02 May 2011, 14:39

No, podle mě na to město ani živý průvodce není potřeba, centrum není zase tak velké...
Ďasík
Ďasík
Admin

Znamení : Beran Krysa
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 2323
Bodů : 2424
Reputace : 28
Datum registrace : 29. 09. 09
Věk : 40
Místo : Opava, Český Těšín

Návrat nahoru Goto down

Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice Empty Re: Oświęcim (Osvětim) - Kraków - Wieliczka - Katowice

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru