Big Bang Theory
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

+13
Ufimcef
Kuromaru
Aries
metztli
Strix
Ďasík
Hoffi69
yaqwsx
ondraszek
Kolikokoli
download
Pinny
Admin
17 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  Game Fri 05 Mar 2010, 17:32

Nevite co to presne byl ten Moving Finger? Nasel jsem o tom, ze je to kniha od A. Christie a povidka o Kinga. Mohl by mi to nekdo vic priblizit?

Game

Počet příspěvků : 1
Bodů : 1
Reputace : 0
Datum registrace : 29. 09. 09

Návrat nahoru Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  stalker Sun 07 Mar 2010, 09:13

Game napsal:Nevite co to presne byl ten Moving Finger? Nasel jsem o tom, ze je to kniha od A. Christie a povidka o Kinga. Mohl by mi to nekdo vic priblizit?

Myslím, že jde o odkaz na poemu s názvem Rubaiat, do angličtiny ji přelozil Edward Fitzgerald. V mém neumělém českém překladu by mohl znít její 51. verš asi takto:

Pohybující se prst píše, a když dopíše,
už se nevrátí zpět. Žádná motlitba ani omluva
jej nedonutí zrušit byť polovinu napsaného řádku.
Ani všechny tvé slzy nevymažou jediné napsané slovo

(anglický originál stejně jako ta moudra, co jsem napsal nahoře, jsou na anglické Wikipedii). Román Agathy Christie je taky jenom odkazem na tuto poemu. Podle mě je význam jasný: Sheldon dává Penny najevo, že jeho odsouzení Penny je definitivní a nezměnitelné a ona už s tím nemůže nic udělat, žádným způsobem. To ovšem neznamená, že nějaký nenajde. Smile

Mimochodem, doufám, že z titulků brzy zmizí ten hrůzný přechodník, který se tam v této chvíli na tomto místě vyskytuje... není gramaticky správně, "-jíce" je koncovka přechodníku množného čísla (koncovka pro jednotné mužské je "-je"), navíc přechodníku přítomného, který označuje děj dosud neskončený. Sloveso "dopsat" je ovšem evidentně dokonavé - označuje děj skončený (a to definitivně, že Sheldone Smile ), musí se použít přechodník minulý, takže "dopsav". Myslím si ale, že v současně češtině jsou už přechodníky archaismem. Jediný důvod k jejich použití je ten, když chce překladatel zdůraznit, že má na mysli archaismus... což by se vlastně možná tady i hodilo.

stalker

Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 6
Bodů : 6
Reputace : 0
Datum registrace : 07. 03. 10
Místo : Praha

Návrat nahoru Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  Kolikokoli Sun 07 Mar 2010, 10:43

Mně se přechodníky líbí Very Happy


Naposledy upravil Kolikokoli dne Sun 07 Mar 2010, 18:19, celkově upraveno 1 krát
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  stalker Sun 07 Mar 2010, 18:13

Kolikokoli napsal:Mě se přechodníky líbí Very Happy

Pokud se správně použijí, tak proč ne... Smile Stejně jako je docela dobré vědět, že "Mně se líbí" se píše "mně" a ne "mě". Smile

stalker

Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 6
Bodů : 6
Reputace : 0
Datum registrace : 07. 03. 10
Místo : Praha

Návrat nahoru Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  Kolikokoli Sun 07 Mar 2010, 18:19

stalker napsal:
Kolikokoli napsal:Mě se přechodníky líbí Very Happy

Pokud se správně použijí, tak proč ne... Smile Stejně jako je docela dobré vědět, že "Mně se líbí" se píše "mně" a ne "mě". Smile

Ups.. pardon.. dneska už mi to nemyslí... Embarassed
Kolikokoli
Kolikokoli

Znamení : Panna Kůň
Pohlaví : Female
Počet příspěvků : 4810
Bodů : 5017
Reputace : 36
Datum registrace : 06. 10. 09
Věk : 33
Místo : Brno/Újezd u Kunštátu

http://kimlinna.wordpress.com/

Návrat nahoru Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  SlavoK Sun 07 Mar 2010, 23:41

Ufimcef napsal:
Kolikokoli napsal: proč ty postavy takto pojmenovává?

Mam pocit, ze to nekde rikal - nic zahadnyho v tom neni, proste si ty jmena nemohl zapamatovat, tak si pomahal takovou pomuckou.

jj vravel to v jednom dokumente, že chcel spraviť tie mená také aby sa dali ľahko zapamätať. Ináč Raj ešte zabudol spomenúť postavy Scott Summers a Warren Worthington. Celkovo to bol super diel, veľa si tam našli komiksoví fanúšici. Možno málokto si všimol ale meno toho sudcu na tom súde bolo J. Kirby - čo je odkaz na veľmi slávneho kresliča Jacka Kirbyho, ktorý vlastne nakreslil tie postavy, ktoré Stan Lee vymyslel. Aspoň takto si spomenuli aj na neho.
SlavoK
SlavoK

Počet příspěvků : 1
Bodů : 1
Reputace : 0
Datum registrace : 07. 03. 10

Návrat nahoru Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  Ďasík Tue 09 Mar 2010, 21:41

stalker napsal:Mimochodem, doufám, že z titulků brzy zmizí ten hrůzný přechodník, který se tam v této chvíli na tomto místě vyskytuje... není gramaticky správně, "-jíce" je koncovka přechodníku množného čísla (koncovka pro jednotné mužské je "-je"), navíc přechodníku přítomného, který označuje děj dosud neskončený. Sloveso "dopsat" je ovšem evidentně dokonavé - označuje děj skončený (a to definitivně, že Sheldone Smile ), musí se použít přechodník minulý, takže "dopsav". Myslím si ale, že v současně češtině jsou už přechodníky archaismem. Jediný důvod k jejich použití je ten, když chce překladatel zdůraznit, že má na mysli archaismus... což by se vlastně možná tady i hodilo.
No, nejdřív k opravám: ve finální verzi máme "Prstem psal jsem a dopsav, jdu už dál." ... tak jak mi to někdo navrhl v diskusi k titulkům (vážně je třeba komentovat aktuální verzi)
A k přechodníkům: možná jsou trochu archaičtější, ale mají praktický význam - zkracují titulky. Proč bych měl psát "když jsem dopsal", když můžu napsat "dopsav" a znamená to to samé...
Ďasík
Ďasík
Admin

Znamení : Beran Krysa
Pohlaví : Male
Počet příspěvků : 2323
Bodů : 2424
Reputace : 28
Datum registrace : 29. 09. 09
Věk : 40
Místo : Opava, Český Těšín

Návrat nahoru Goto down

S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA] - Stránka 2 Empty Re: S03e16 - The Excelsior Acquisition [EPIZODA]

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru